Русия: първи игри за хомосексуални

| от |

След броени дни в Москва би трябвало да започнат първите руски спортни игри за хомосексуални. Организаторите на Open Games обаче се опасяват, че игрите може и да бъдат отменени. Всичко зависи от настроението на властите, пише Дойче веле.

putin

В края на 1990-те години няколко спортистки с хомосексуална ориентация от Санкт Петербург решават да сформират лесбийски отбор. Планът им е амбициозен, тъй като нито в миналото, нито пък сега в Русия е лесно да обявиш открито хомосексуалността си. Смелите жени обаче успяват да вдъхновят и други спортистки с идеята си: постепенно лесбийски отбори се сформират и в други руски градове – по волейбол, баскетбол и спортни танци. Повечето от тях наемат отдалечени спортни зали, а тренировките им се провеждат през нощта. Някои пътуват за участие в състезания в Западна Европа или в САЩ, но като цяло хомосексуалните спортни отбори на Русия се включват сравнително рядко в международни състезания.

Движението получава стимул покрай едно пътуване до Германия: в гей парада в Кьолн през 2010 се включват 52 хомосексуални спортисти от Русия. Повечето не се познават, тъй като са пределно недоверчиви. „Върнахме се с друго самочувствие и основахме руската спортна федерация на лесбийките, гейовете, би- и транссексуалните LGBT“, разказва кънкьорът Констатин Яблоцкий. Оттогава досега са организирани 50 състезания за 900-те членове на федерацията, повечето от които се провеждат в Москва и Санкт Петербург.

Ролята на даренията от чужбина

Федерацията LGBT е регистрирана в руското Министерство на спорта от 2011, уставът ѝ е одобрен, но не получава никакво финансово съдействие. В това всъщност няма нищо изненадващо, при положение, че дори и руското законодателство дискриминира хомосексуалните. Ръководителят на федерацията Яблоцкий изтъква, че нейната дейност е изцяло зависима от даренията от чужбина. Сред малцината спонсори има трима хомосексуални спортисти, носители на олимпийски медали, но те искат да останат анонимни.

След Олимпиадата в Сочи обаче движението иска да излезе от анонимността: от 26 февруари до 2 март в Москва предстои да се проведат т.нар. Open Games с 500 участници и разнообразна програма. Основните дисциплини ще бъдат осем: бадминтон, баскетбол, футбол на закрито, ски, плуване, тенис на маса, тенис и волейбол. Констатин Яблоцкий не крие опасенията си, че игрите могат да бъдат отменени или да се състоят в много по-малки мащаби – в зависимост от настроението на властите. След изострянето на законодателството срещу хомосексуалните, организаторите би трябвало да са готови на всичко.

Поглед назад и поглед напред

На Запад развитието на хомосексуалните спортни инициативи започва по-рано, но също е трудно и съпроводено от предразсъдъци и клишета. В началото на 1970-те години в Съединените щати е основан първият хомосексуален спортен съюз – боулинг лига, наречена на актрисата Джуди Гарланд. В Европа първото дружество от този вид е спортният клуб „Янус“ в Кьолн, създаден през 1980-та от волейболисти. Две години по-късно американският десетобоец Том Уодъл организира първите Гей игри, които се предвиждало да бъдат наречени и Олимпийски, но Олимпийският комитет в САЩ не разрешил.

Яблоцкий и неговата партньорка възнамеряват през тази година да участват в международен турнир в Оберсторф, след което – и с един представител в Гей игрите в Кливланд. Международният съюз по кънки обаче, който отговаря и за фигурното пързаляне, се противи на организирането на състезания с еднополови двойки. Според Яблоцкий става дума за „хомофобски структури в спорта“. През ноември той и други активисти са участвали в среща с председателя на Международния олимпийски комитет Томас Бах. „Изслуша ни внимателно, но така и не ни даде уверения, че ще ни помогне“, казва Яблоцкий.

Зрителите ще трябва да се регистрират

Яблоцкий и неговите съмишленици биха искали Open Games да изиграят и просветителска роля. По данни на руския независим институт за проучване на общественото мнение „Левада“, само 12 процента от населението познават гейове или лесбийки, 35 на сто смятат хомосексуалността за болест. Как в такъв случай игрите биха могли да функционират като открит форум, щом развяването на знамена с цветовете на дъгата, значки или плакати би могло да доведе до налагането на санкции? „Трябва да бъдем внимателни“, казва танцьорката Александра Чекалина. Зрителите трябва да се регистрират на сайта на съюза. „Не искаме да бъдем провокирани, а и никой не би трябвало да се чувства провокиран от нас“, казва тя.

Федерацията е получила напоследък много откази на участници от чужбина – след като се разчуло за дискриминацията. Една руска състезателка по бадминтон пък загубила работата си, след като били разпространени снимки от участието ѝ в хомосексуален турнир в Ротердам. На два пъти хомосексуални отбори в Москва били изхвърляни от игрищата, на които тренирали.

Затова и Open Games ще се проведат на закрито, а не под открито небе. „Взели сме мерки за сигурността, за да може всеки да се чувства добре“, обяснява Чекалина.

 
 
Коментарите са изключени за Русия: първи игри за хомосексуални