Разваля ли се водата

| от |

Зависи, казва д-р Келог Шваб, директор на института по водите Джон Хопкинс, за Time. В момента, в който си отпиете от чашата устните и устата ви предават микроорганизми във водата. Когато това се комбинира с въздушната температура в стаята или офиса ви и слънчевата светлина тези микроорганизми могат да се разпространят доста бързо.

“Чиста вода в чиста чаша издържа около ден-два”, казва докторът, добавяйки, че почти всеки източник на вода съдържа хлорни добавки, които убиват микроорганизми. Ако ви се е случвало да отпиете от еднодневната вода на бюрото или до леглото ви и да се учудите защо вкусът и е различен – това се дължи на факта, че след около 12 часа водата започва да понижава киселинността си от взаимодействието с въздуха. “Най-вероятно обаче става за пиене”, споделя Шваб.

Той казва, че използването на една и съща чаша без да се измие повишава риска от инфекция, както и споделянето на чашата с други хора. Но ако сменяте чашата на всеки няколко дни няма никакъв проблем. “Има много по-големи проблеми за общественото здраве”.

Единствено изключение е ако докоснете ръба на чашата с мръсни пръсти, особено ако сте забравили да се измиете след посещение в тоалетната. Съществуват множество болести, които се причиняват от бактериите в човешките отпадъци.

Ами пластмасовата бутилка в колата ви? “Топлината и пластмасата са опасна комбинация”, казва докторът. “Ако бутилката е изложена на слънце във водата ви може да се появи бисфенол-А, химикал, който е свързан с няколко опасности за здравето ви, а именно рак и сърдечно-съдови заболявания”. Шваб казва, че пластмасовите бутилки за предназначени за еднократна употреба и не трябва да ги пълним с вода повторно. По-добре да се използва метална или стъклена бутилка.

Що се отнася до съхраняването на вода за дълги периоди от време, отговорът е “Да” – водата може да стане опасна за пиене, споделя Зейн Сатърфийлд, инжинер в националният център по екологични услуги към университетът Уест Вирджиния. “Повечето експерти ще ви кажат, че чешмяната вода има срок на годност от около 6 месеца. След това хлорът се разсейва и бактериите започват да се разпространяват. Ако водата е изложена на слънце или топлина процесът се забързва.”

Ако настане световна катастрофа е хубаво да знаете, че пакетираните бутилки с вода ще издържат около година. “Част от водата ще се изпари междувременно”. казва Сатърфийлд.

Ако искате да сте сигурни, че водата става за пиене може да капнете няколко капку белина в бутилката и да изчакате 30 минути. (4 капки на галон, ако трябва да сме точни).

 
 
Коментарите са изключени за Разваля ли се водата