Раздвоението на Виктор Орбан

| от |

От началото на украинската криза Унгария се опитва да лавира между ЕС и Русия, припомня Дойче веле. Премиерът Орбан осъди Москва, но се обяви против санкциите срещу Русия. Причините за неговите терзания са предимно икономически.

„Политиката на санкции е безуспешна. Това е военен конфликт, който не може да бъде решен със санкции“, заявява унгарският премиер. Според него, санкциите само вредят на ЕС и на Унгария. Орбан критикува правителството в Киев от самото му идване на власт – най-вече заради приетия закон, според който официален език в страната е единствено украинският. Това застрашавало правата на етническите унгарци в западната част на Украйна, които са между 150 и 200 хиляди души. Орбан дори настоява за автономни права за тях.

Протестна нота срещу анексирането на Крим

От друга страна, в единогласие с ЕС унгарският премиер осъди незаконното присвояване на Крим от Русия. Съвместно с Полша, Чехия и Словакия Орбан подписа остра декларация срещу действията на Москва, които според него напомнят събитията в Будапеща през 1956 година, в Прега през 1968-ма и във Варшава през 1981, когато в трите столици нахлуха руски танкове, демонстриращи властта на Москва.

Същевременно унгарският премиер е принуден да се съобразява с Русия поради това, че Москва отпусна на страната му кредит от 10 милиарда евро – за изграждането на два нови ядрени реактора за АЕЦ „Пакш“. Унгария покрива нуждите си от природен газ главно с помощта на руски доставки /близо 80% от потреблението/. Русия е вторият най-голям търговски партньор на Унгария след Германия. Украинската криза междувременно оказва своето неблагоприятно въздействие над унгарската икономика.

Унгарската икономика под ударите на кризата

Експертът Ищван Мадар обяснява: „Износът ни за Украйна и Русия се сви през първите три месеца от годината с 15 на сто. Там нашите продукти вече почти не се търсят. Конфликтът осезаемо спъва унгарската икономика.“

Имре Тот от Унгарската търговска камара, който отговаря за сделките с Русия, допълва, че около 95 на сто от унгарския износ за Русия съставляват индустриални продукти, машини, автомобилни гуми, хартия и лекарства. „Става дума не за традиционни стоки като унгарски салам и токайско вино, а за нови, качествени унгарски продукти“, казва той.

Според предварителни оценки, унгарските производители губят вследствие на руската забрана за внасяне на селскостопански продукти от ЕС по около 220 хиляди евро на ден и до 80 милиона евро годишно. Под въпрос е освен това дали 10-милиардният руски заем за разширяването на АЕЦ „Пакш“ ще продължи да бъде отпускан.

 
 
Коментарите са изключени за Раздвоението на Виктор Орбан