Путин: Русия няма да е васал

| от |

Руският природен газ да минава през Гърция, Македония и Сърбия. Русия няма да се съгласи да бъде ничий васал. Украинската криза трябва да се реши с политически средства. Това са част от посланията на руския президент Владимир Путин.

Русия и Западът

Стопанинът на Кремъл остро разкритикува политиката на Запада спрямо Русия. Според него САЩ и техните съюзници продължават да издигат стени, пречейки на нормалните отношения на Русия със света.

Системата за противоракетна отбрана /ПРО/ край нашите граници не е ли стена?“, попита риторично Путин, и добави: „Никой не се спря. В това е най-главният проблем на днешните международни отношения: нашите партньори не се спряха, те решиха, че са победители, че вече са империя, а всички останали са васали, които трябва да бъдат притискани“.

„В това е проблемът: не спряха да издигат стени, въпреки всички наши опити и жестове да работим заедно без никакви разделителни линии в Европа и в света като цяло“, подчерта руският президент.

Възможно е икономиката на Русия да се нормализира дори и през първите две тримесечия на 2015-а година, но това зависи от прекалено много непредсказуеми фактори. Ръстът на Русия ще се възстанови до две години, тъй като световната икономика расте и тя се нуждае от енергийни ресурси, но диверсификацията на икономиката на страната е ключова цел. Русия разполага с достатъчни резерви и ресурси, които ще позволят нормализирането на икономиката.

Кризата

Владимир Путин подчерта, че основният лихвен процент няма да бъде държан на ниво от 17% задълго, но това енеобходима мярка за стабилизиране на валутния пазар. По думите му, при високият лихвен процент, определен от Централната банка, ще стане много трудно плащането на ипотечните кредити. Лихвеният процент беше увеличен в името на макроикономическа стабилност. Само въз основа на такава стабилност можем да се развиваме.

Путин хвърли вината за икономическите трудности на страната върху външни фактори и добави, че най-важната задача пред Русия е да води собствена икономическа политика. Основният фактор според него е цената на петрола. Президентът подкрепи политиката на Централната банка и изрази сигурността си, че курсът на рублата ще се стабилизира, но не отрече възможността от инфлация и увеличаване на цените.

Според Путин най-важното е подпомагането на хората и запазването на социалната подкрепа, но той добави, че е възможно те да бъдат свити.

Трябва да се работи, а условията ни притискат днес да бъдем иновативни, да даваме свобода на предприемачите и да гарантираме правата на собственост, заяви Путин. Според него най-важна е конкуренцията в производството и развитието на всички райони на Руската федерация. Той напомни, че е въвел четиригодишна „данъчна ваканция“ и тригодишна „регулаторна ваканция“ за малкия и средния бизнес.

Путин заяви, че Русия не е заплашена от „бюрократизация“ на процеса на вземане на решение, а основният проблем е конюнктурата на икономиката. Той добави, че е важно да се създадат благоприятни условия за бизнес, но това е трудно в условията на много малко средства от продажба на петрол. Трябва да работим с износителите, за да печелим чуждестранна валута, заяви Путин. Той посочи, че борбата с инфлацията при бензина и хранителните продукти е най-важната цел на правителството.

Президентът коментира, че ниската цена на петрола се отразява зле на петролните фирми, тъй като това значи, че те няма да могат да инвестират в проекти за труднодостъпни находища с по-висока себестойност. Той изрази съмнение, че за балансиране на цената на петрола е необходимо споразумение между САЩ и производителите от ОПЕК.

Украинската криза

Владимир Путин е категоричен, че кризата в Украйна трябва да се реши с политически средства, колкото се може по-бързо. Той обвини украинските власти, че все още не са изтеглили своите военни части, които воюваха с населението на Луганска и Донецка области. Путин категорично отхвърли и обвиненията на Запада, че в Украйна има руски войски. „Руските граждани участват в бойните действия в Югоизточна Украйна като доброволци, а не наемници. Те не получават пари за това“, подчерта стопанинът на Кремъл.

Икономическата криза

По време на пресконференцията си Владимир Путин се спря подробно и на икономическата ситуация в Русия, давайки факти за състоянието на страната. През 2014 г. бюджетният излишък на Русия ще бъде 1,9% от Брутния вътрешен продукт на страната, посочи той. Според него сегашното положение в икономиката е последица от външноикономически фактори, преди всичко от цената на енергоносителите, на нефта, а тя е следвана от цената на газа, добави президентът. Той обаче показа и самокритичност в оценката на положението: „Но изхождаме от това, че не свършихме много от това, което планирахме да направим и за което говорихме да свършим за диверсификацията на нашата икономика през изминалите 20 години“.

Путин смята, че първите позитивни симптоми в икономиката ще се почувства в началото на идната година. Според него дори при най-неблагоприятно стечение на обстоятелствата на Русия ще й трябват две години за излизане от кризата.

Пътят на руския газ

Путин коментира перспективите за износ на руски природен газ за страните от Европейския съюз, след като спря изграждането на газопровода „Южен поток“, който трябваше да достигне и излезе на българския черноморски бряг.

Държавният глава заяви, че възможността за създаването на европейски газов хъб на турско-гръцката граница ще зависи от желанието на Евросъюза, на свой ред Русия е готова да работи в тази посока.

„Искат ли (европейските партньори) да имат устойчиви, гарантирани достави на енергоресурси от Русия, от които така се нуждаят, и без транзитни рискове? Чудесно, тогава ние ще работим. Тогава може през Гърция да се излезе в Македония, по-нататък може да се стигне и до Сърбия. Може пак да се стигне до „Баумгартнер“ (хъб) в Австрия. Не искат, няма да правим нищо“, поясни Путин.

Що се отнася до Турция, Путин заяви, че икономиката й нараства и се нуждае от допълнителни ресурси. „Сега турските партньори поставят въпроса да се увеличат доставките най-вече за вътрешния пазар. Какво, да отказваме ли? Имаме всички договорености с тях, свързани с ценовата формула, с графика на доставките. Ние знаем техните потребности“, отбеляза още Путин. /БГНЕС/БНР

 
 
Коментарите са изключени за Путин: Русия няма да е васал

Повече информация Виж всички