Производителите на кисело мляко и вина с шанс за пробив във Виетнам

| от |

Виетнам е една от бързо развиващите се икономики в Югоизточна Азия. През 2013 г. БВП на страната нарасна с 5,42% до 358,9 млрд. долара. Така виетнамската икономика вече е 39-тата по големина в света. Страната се изкачи с пет места (до 70-то) в световната класация за икономическа конкурентоспособност.

През 2013 г. Виетнам за втора поред година постига излишък във външнотърговския си баланс от 863 млн. долара. Това се дължи най-вече на излишък в двустранната търговия с ЕС и САЩ. Износът на стоки и услуги от Виетнам за миналата година възлиза на 132,2 млрд. долара, което е увеличение с 15,4% в сравнение с 2012 г. Чуждестранните компании, произвеждащи експортни стоки, са с основен принос за увеличения износ от страната. Положително влияние има и т. нар. „ефект на мобилните телефони“. Износът на такива стоки възлиза на 21,5 млрд. долара. Принос за това имат изградените и функциониращи във Виетнам заводи на „Самсунг“ и „Нокия“. Увеличение на износа на мобилни телефони се очаква и след пускането в експлоатация на втория завод на „Самсунг“ през тази година.

Вносът във Виетнам също расте. През 2013 г. увеличението е с 15,4% спрямо 2012 г. Китай продължава да е най-големият вносител във Виетнам, като стойността на експорта от страната през миналата година е нараснала с 26,7 % и достига 36,8 млрд. долара. За сравнение Виетнам е внесъл от ЕС стоки и услуги на стойност 9,2 млрд. долара. Виетнам е традиционен партньор на България в Азия, но нивото на стокообмена между двете държави през последните години не отговаря на реалния потенциал на двете страни.

ВИЖТЕ: 50% ръст на стокообмена с Виетнам

Специфики на пазара

Виетнамският пазар има някои особености. Вносът на стоки е значително затруднен заради бавни, сложни и понякога неясни митнически и административни процедури. Въпреки че Виетнам е член на Световната търговска организация (СТО), страната запазва относително високи митнически такси и облага с акциз почти всички импортни стоки. Има и някои търговски бариери пред вноса:

– замразена животинска карантия или остатъци;

– ограничения при митническо освобождаване на вина и високоалкохолни напитки, мобилни телефони и козметични продукти;

– контрол върху цените на млечните продукти и на други продукти от първа необходимост;

– изискване за преимуществено използване на местни материали при изпълнение на държавни поръчки;

– неясни административни процедури при внос на лекарства;

– проблеми с увеличаване на капитала на чуждестранните компании.

ВИЖТЕ: Панаири и изложения във Виетнам

От 1 септември 2014 г. е изменен и режимът за внос на селскостопански продукти. За да може да се внасят такива с растителен произход, българските власти трябва да представят определени данни пред виетнамския орган по безопасност на храните. След това страната ни ще бъде включена в позитивен списък. В момента България е в процес на изпълнение на изискванията. За продуктите с животински произход фирмите трябва директно да се свържат с виетнамския орган по безопасност на храните и да изпълнят поставените изисквания (http://www.nafiqad.gov.vn/). След това ще получат разрешително за внос.

Продължават търговските преговори за сключване на споразумение за свободна търговия между ЕС и Виетнам. През 2013 г. са проведени 5 кръга от преговори като се очаква през октомври 2014 г. те да бъдат финализирани. По време на планираната през този месец визита на премиера на Виетнам Нгуйен Тан Зунг в ЕК се предвижда подписване на политическа декларация за успешно приключване на преговорите. Те покриват както тарифните въпроси, така и нетарифните бариери пред търговията. Преговорите обхващат и обществените поръчки, регулациите, конкуренцията, услугите, а също и правата на интелектуална собственост и устойчивото развитие. Подписването на споразумението ще спомогне за увеличаване присъствието на европейския бизнес във Виетнам.

Възможности за сътрудничество

След 4 години спад размерът на преките чуждестранни инвестиции във Виетнам за 2013 г. се е увеличил с 54,5 % спрямо нивата от 2012 г. Те възлизат на 21,6 млрд. долара. Най-големият чуждестранен инвеститор е Южна Корея, следвана от страните от АСЕАН, Хонконг и Япония. Към края на юни 2014 г. ЕС е осмият най-голям чуждестранен инвеститор във Виетнам. Страните от стария континент в момента изпълняват 46 нови проекта там на стойност 283,8 млн. долара. Преобладаващата част от чуждите инвестиции във Виетнам са в сферата на производството.

ВИЖТЕ: В помощ на бизнеса

До момента инвестиционният интерес на виетнамски граждани у нас е насочен основно към търговията. Има интерес и от реномирани виетнамски компании за закупуване от България на технологии и производствени линии за българско кисело мляко, вина, заваръчна техника и технологии, технологии за безопасност в строителството и др. Заявено е желание и за създаване в Ханой на смесено фармацевтично предприятие за производство на български медикаменти, както и за изграждане на цех в сектора на хранително-вкусовата промишленост, чиято продукция да се продава в България, Виетнам и евентуално в трети страни.
Има добри възможности за сътрудничество в областта на енергетиката. Български фирми вече проявяват интерес да работят на виетнамския енергиен пазар.

ВИЖТЕ: Съдействие от Службите по търговско-икономически въпроси във Виетнам

Туризъм

Двустранните отношения в сферата на туризма са слабо развити. Виетнам е основно приемаща дестинация, а поради редица трудности, виетнамските граждани нямат големи възможности да пътуват до Европа. Въпреки това, съществува потенциал за увеличаване на туристите от Виетнам за България. Предпоставка за това е значителният брой виетнамци, завършили образованието си и работили у нас. От 1972 г. до 1989 г. тук работят няколко хиляди виетнамски работници, които впоследствие напускат България. Над 35 000 виетнамци учат у нас, от които над 5000 получават висше образование.

Подписаните през ноември 2006 г.

Споразумение между правителството на България и правителството на Виетнам за сътрудничество в областта на туризма и през април 2014 г. Програма за развитие на туризма за периода 2014-2016 г. са положителни условия за увеличаване на обмена на туристи между двете страни./24часа

 
 
Коментарите са изключени за Производителите на кисело мляко и вина с шанс за пробив във Виетнам