Продажбата на земя на чужденци – заплаха за „клета майка България“?

| от |

От 1 януари 2014 година пада мораториумът за продажбата на земеделска земя на чужденци. Според предприсъединителния договор на България с ЕС забраната за продажба земя на чужденци трябва да отпадне от 1 януари 2014 г.

grekov

Наскоро обаче Министърът на земеделието Димитър Греков се изказа за запазване на мораториума до 2020 година. Същото поискаха и земеделски производители. За да се случи това трябва да се поиска съгласието на всички страни членки на Евросъюза.
Премиерът обясни, че в договора на страната ни за присъединяване към ЕС има отлагателна клауза за продажба на земя за седемгодишен срок, който изтича в края на тази година. Всяка промяна на този договор изисква нова ратификация от всички останали 27 държави-членки. Процесът е дълъг и отнема над половин година. За сравнение нито една от страните от бившия соцлагер не поднови режима чужденци да не купуват земя след отпадането на ограниченията през 2011 година.

„Не ми е известно досега да е имало точно такава практика – една страна да си ревизира договора за присъединяване по който и да е било член и това успешно да е минало през всички останали страни-членки. Не бихме могли да очакваме, че всички страни ще ратифицират евентуално наше предложение за удължаване“

Той подчерта, че това е добър урок за всички нас като общество – когато се поемат ангажименти, първо да се мисли върху характера на ангажимента, а в конкретния случай – и върху срока.
Вчера около стотина души протестираха срещу възможността чужденци да купуват земя у нас. Те блокираха за кратко кръстовището до Министерството на земеделието. Това е поредната проява на недоволство срещу предвидената възможност българската земя да се продава на чужденци. Проблемът според протестиращите, е че българската земя се продава на безценица и това ще позволи на много чужденци и фирми от други страни да купят огромни парчета от нея. Те настояват забраната да бъде удължена след 1 януари и постепенно да се превърне в абсолютна.

rrrrrr-sssssss-rrrrr

До колко правилно е това и има ли възможност да стане?

Теоретично има възможност да се удължи мораториумът върху закупуването на земеделска земя от чужденци, но на практика не е реалистично да стане. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски.

Въпросът вече е колко време ще отнеме удължаването на забраната и кога Европейските страни ще го ратифицират. По-всяка вероятност това ще стане след 1 януари, което веднага води до извода, че мораториумът ще падне по законен път, което е и предприсъединителен ангажимент.

И премиерът Орешарски даде такъв сигнал.

„Бих предприел необходимите действия, ако процедурата беше лесна. Но когато сте убеден на 99,9%, че тя е практически невъзможно да стане, не си струва да се оспорва договор, по който страната ни се е борила за ратификация. Струва ми се, че говорим повече за психологически страхове, отколкото за някаква реална заплаха или опасност за нашите селскостопански площи“

В крайна сметка тук идва питането: „Късно ли се сетихме за удължаване на забраната чужденци да купуват българска земя или спазваме безпрекословно ангажиментите си към Брюксел?“

Zemi

Има ли смисъл от този шум?

От искането за мораториум ще спечелят, може би, българските земеделци и вътрешни инвеститори, които очакват спад в цената на земята още през тази година заради ниските изкупни цени на зърното. Те ще могат да си напазаруват парцели без външна конкуренция. Съответно губещите ще бъдат собствениците на земи, които биха искали да ги продадат на по-добра цена.
В момента гражданин на ЕС може без проблем да купува и обработва земя в България. Това става чрез регистрирана в България фирма или чрез наследство.

Съществуват редица по-сериозни пречки пред селскостопанския бизнес в страната – разпокъсана собственост на земята, тромави и скъпи процедури по прокарване на вода и ток, липса на качествена работна ръка, липса на специалисти, тежка бюрокрация и корупционен натиск, културни различия и др.

–––––––––––––
Китай Купува Украйна?

The South China Morning Post съобщи, че азиатска фирма била готова да купи 3 милиона хектара украинска земеделска земя. Това представлява около 10 на сто от общата обработваема площ в бившата съветска република.
От Украинската KSG Agro няколко дни по-късно заявиха, че не планират да продават милиони хектари обработваема земя на китайска фирма.

Ние също вече пуснахме обява в ebay.