Продавали ли са камерунците мачове на Мондиала

Камерунските власти са започнали разследване срещу седем от националите по подозрение за уговаряне на мачове в груповата фаза на Световното първенство в Бразилия.

1

Етичната комисия към футболната федерация на държавата обяви, че проверява за „измама“ „седем гнили ябълки“ след като такива обвинения бяха отправени през медиите от предполагаем посредник при уреждането.

Германския Шпигел съобщи, че срещата Камерун – Хърватия е бил уреден от тотомафията. Според журналистите те са получили информация за точния резултат и развитието на мача няколко часа преди той за започне в Манаус на 19 юни. Чрез съобщение от „Фейсбук“ до редакцията на списанието считаният за един от шефовете на тотомафията – Уилсън Радж Перумал, е предупредил, че двубоят ще завърши 4:0 за хърватите, а през първото полувреме ще има един изгонен камерунски футболист.

Крайният резултат на двубоя в Манаус е именно 4:0 за Хърватия, а Алекс Сонг си изкара червен картон в 40-ата минута.

Според световните медии Седем футболисти са уговаряли мачовете. Камерун загуби също така с 0:1 от Мексико и 1:4 от Бразилия.

„Отнасяме се сериозно към обвиненията, че в нашия отбор има седем гнили ябълки. Нашата федерация винаги се е противопоставяла сериозно на този порок във футбола – уговарянето на мачове. Точно затова, въпреки че още не сме имали официален контакт с ФИФА, започваме разследване на случая“, се казва в официално съобщение на камерунската футболна федерация. „Ангажираме се да направим всичко необходимо, за да разрешим този притеснителен въпрос в най-скоро време“, се казва в съобщението на федерацията.

ФИФА отказа да коментира, дали също се занимава с въпроса с мотива, че не иска да пречи на предполагаемото разследване. От световната организация уточниха единствено, че гледат „много сериозно“ на всякакви твърдения за манипулиране на резултати.