Приднестровието обвинява Молдова в сближаване с НАТО

| от |

9NATO_Mol_P

Специалните служби на Приднестровието отново обвинили властите на Молдова в сближаване с НАТО. Ще напомним, че по-малко от един месец измина от момента, когато приднестровския комитет за държавна сигурност разпространи писмено заявление за това, че Молдова води тайни преговори с Румъния и САЩ за отмяна на неутралния статут на страната и следващото й встъпване в НАТО. И ето нова порция информация.

Властите на Молдова имат намерение да се откажат от неутралния статут на страната и да предоставят на НАТО инфраструктурата на националните военновъздушни сили. За това се говори в заявление, разпространено от специалните служби на Приднестровието. Съответните договорености уж били постигнати по резултатите от визитите в Молдова на чиновници от САЩ и Румъния в началото на декември 2013 година. Освен това, управляващият проевропейски алианс на Молдова е готов да предостави на НАТО собствени военни бази и летища. Ще напомним, че в конституцията на Молдова е залегнал неутрален статут и встъпване във всякакви военни блокове се изключва. Заедно с това Молдова участва в съвместни с НАТО военни програми и миротворчески мисии. Например, парламентът на страната утвърдил разпореждане за участието на молдавски войници в миротворческата мисия на НАТО в Косово. Логиката на представителите на управляващия алианс е известно: страната трябва да изпраща свои млади мъже в горещи точки на пранетата в знак на благодарност за оказваната на страната помощ от Запада. Ето какво заяви депутатът от партията на либерал-реформаторите Анна Гуцу:

– Република Молдова не може само да получава от НАТО безкрайно фондове и грантове – за унищожение на пестициди, на стари опасни оръжия и т.н. Ние трябва също с нещо да участваме и е много добре, че ще участваме в миротворческа операция! Съвсем не става дума изпращаме хора да умират и т.н.

Днес експертите спорят: колко далеч могат да стигнат молдавските власти в желанието си да се отблагодарят на Северноатлантическия алианс и има ли потвърждения на заявленията на приднестровските специални служби. Политологът Сергей Илченко смята, че информацията на комитета за държавна сигурност на Тираспол са част от информационната война. Но сближаването на Молдова и НАТО без съмнение ще продължи:

– Приднестровието се опитва да привлече към себе си вниманието. Приднестровските власти се опитват да получат някакви допълнителни бонуси от Русия. Сближаването на Молдова с различни европейски и западни структури, в това число и с НАТО, е неизбежно. Това е напълно очевидно, при това няма значение дали на власт ще бъде сегашната управляваща коалиция.Искам да напомня, че именно по този начин се сближаваше с НАТО и Воронин… А що се касае до встъпването в НАТО, то това без съмнение е лъжлив слух.

По данни на социологическите анкети, встъпване на Молдова в НАТО подкрепят не повече от 17% от гражданите. Военното противопоставяне в Приднестровието през 90-те години, според експерти, отби желанието както на молдавците, така и на приднестровците да решават конфликтите със силови методи. Според приднестровския политолог Дмитрий Соин, умишленото сближаване с НАТО носи заплаха на крехкия мир в този район:

– Ако по-рано Приднестровието опонираше на икономически и във военно отношение по-слабата Молдова, то в бъдеще това е напълно възможно. Ще се наложи Тираспол да има работа с най-големия и мощния военен алианс, какъвто е НАТО. В контекста на това е твърде трудно да се каже, до каква степен заявленията на комитета за държавна сигурност на Приднестровието могат да наплашат Брюксел и Вашингтон. Но въпреки това, тези заявления, според мен, са израз на общата загриженост и на Тираспол, и на Москва по повод промяната на военно-стратегическия баланс в зоната на молдавско-приднестровския конфликт, пише Гласът на Русия.

Впрочем, мнозинството експерти са съгласни с едно нещо: перспективите за встъпване на Молдова в НАТО са твърде призрачни. За да бъде променен неутралния статут на страната е необходимо да бъде премахнато от конституцията положението за неутралитета. За това е необходимо инициативата да бъде подкрепена от 86 от 101-те депутати на молдавския парламент. Днес управляващата коалиция контролира само 53 гласа.

 
 
Коментарите са изключени за Приднестровието обвинява Молдова в сближаване с НАТО