Позиция на директора на Радио София д-р Митко Димитров

| от |

Уважаеми колеги и слушатели,

Не мога да остана безучастен към откровените нагли лъжи на доскорошните служители на БНР Емил Янев и Кин Стоянов. Същите заемаха отговорни длъжности в Pадио София – старши редактори.

Правилниците за работа в институцията БНР важат за всички служители с еднаква сила. В обществената медия се получават заплати, а срещу това служителите изпълняват определени задължения, описани в длъжностните им характеристики.

Като ръководител на Радио София предложих нова програмна схема, така както са правили всички директори на програми, която беше одобрена от Програмния съвет и приета от Управителния съвет. Петте предавания, реализирани от Емил и Кин, отпаднаха. От ръководството на радиото многократно ги молихме и им предлагахме да реализират други предавания. Едно от предложенията беше те да бъдат автори на най-важната рубрика, свързана с 80-годишнината на БНР – представяне на всички легендарни моменти от историята на медията. Те се провалиха. Емил Янев и Кин Стоянов постоянно демонстрираха високомерие, недоволство и нежелание да работят. Няма човек в БНР или в друга медия, който да води 5 предавания и да монополизира и обсебва по този начин дадена програма.

Недопустимо е служители на радиото да употребяват ефира и за лични цели. Съжалявам, но трябва да призная вината си, че не наказах Емил Янев и Кин Стоянов при откриването на сериозно финансово нарушение, реализирано с техните подписи и на тогавашния главен продуцент на програмата Весела Маева, която е и съпруга на тогавашния генерален директор на БНР Валерий Тодоров. Наистина съжалявам, но го направих, за да не бъдат уволнени. Ясно и категорично заявявам, че не бих взел пример от бившия генерален директор Валерий Тодоров, който беше назначил съпругата си за главен продуцент на медията. За щастие моята ценностна система е различна.

Не мога да се съглася и с факта, гости на предаванията, които водеха Емил Янев и Кин Стоянов, да получават парични възнаграждения за това, че участват в ефира.

След алармиране от водещи на сутрешния блок, че не получават никакво съдействие от Емил Янев и Кин Стоянов за реализирането на предаванията и че те не съдействат на водещия по време на ефира, така както е редно, поисках писмени обяснения за неспазване на трудовата дисциплина и неявяване на работа. Разпечатката показа, че те ежедневно не се явяват на работните си места. Присъствието им в радиото се свежда до няколко часа престой, но незнайно къде. Напомням, че в Кодекса на труда е записано, че при три закъснения с повече от един час, работодателят може да наложи дисциплинарно наказание „Уволнение“. Извинявам се, че и тук не изпълних задължението си да предложа на работодателя да бъдат уволнени.

Трябва да е ясно на аудиторията, че никой, по никакъв повод, не е ограничил свободата на словото на колегите, работещи в БНР. Разбирам и защо бившият генерален директор В. Тодоров и неговите приближени, които вече са в пенсия, защитават отминалото статукво. Крайно време е да се събудят и да осъзнаят, че има ново ръководство и се върви напред. Радиото е независимо и е недопустимо външни хора, каквито се явяват всички те, да „плачат“ за отминалите дни и старата си слава.

И тъй като многото думи са излишни, ето каква е действителността. Кин Стоянов и Емил Янев не пожелаха да идват на работа. Те демонстративно показваха, че не искат да са част от нашия колектив и от процеса на обновление на програмата.

Емил Янев дори не ни информира, че е активен участник в предизборната кампания като водач на листа в един от софийските райони. Той дори и тук не спази закона. Нямаме никакъв знак за излизане в платен или неплатен отпуск.

Ние се стремим да направим и ще направим Радио София истинска младежка програма с ясното съзнание, че това няма да е лесно. Най-малкото, защото срещу тази идея стоят хора, ясно доказали своята принадлежност към времето, когато априлският пленум на БКП е определял как да живеем и мислим.

Поздравявам Емил и Кин, че проявиха разум и сами решиха да подадат молби за напускане по взаимно съгласие. Тази точка от закона не им дава право да обявяват напускането си като протест или мъченичество.

На последно място искам да опонирам на съмненията за моята компетентност. За 30-те си години съм завършил 4 специалности в СУ „Свети Климент Охридски“ и съм защитил докторска степен на тема „Управление на знанията в БНР като фактор за опазване на националната идентичност“.

Радио София стана слушаема медия благодарение на промените, които направихме с колегите. Ще продължим да работим, защото сме отговорни, млади и можещи.

И отново като директор на Радио София обещавам да не допусна един човек от моите подчинени да „лапа“ парите на данъкоплатците със скръстени ръце.

ДИРЕКТОР НА РАДИО СОФИЯ

Д-р Митко Димитров

 
 
Коментарите са изключени за Позиция на директора на Радио София д-р Митко Димитров