Полша и амбициите на свръхдържава

| от |

9fgfgfg3fgfg

Бившият президент на Полша, лидерът на движението „Солидарност“ Лех Валенса заяви: „САЩ трябва, най-накрая, да започнат да действат отново като суперсила. И ако те не искат, да оставят това на Полша. Ние знаем какво да правим“.

Той осъди руското правителство, което, както се твърди, върви срещу прогреса в ситуацията с украинската криза. В действителност, тези изказвания станаха квинтесенция на позицията на Варшава срещу Русия, и нейните амбиции, които тя показва като един от сравнително новите и най-активни членове на ЕС. Само че, жителите на старите страни от ЕС още много дълго време няма да възприемат поляците като равни.

Експертите отбелязват, че днес в Европа наистина все по-ясно се вижда страната с имперски амбиции. За това Полша използва не само ЕС, но и презокеанския му патрон – САЩ. Още повече, след като ценностите при тях, включително ненавистта към Русия, до голяма степен съвпадат. Полша в рамките на европейските структури се присъединява към всякакви антируски действия и изявления, които не остава без поощрително внимание. Експерт Владимир Брутер отбеляза, че полското ръководство по различно време се е колебаело между САЩ и ключовите европейски страни, като Германия например, но в резултат все пак стана един вид преден пост на Вашингтон по отношение на Русия:

– Доскоро полските власти се държаха доста прагматично. Но сега те явно преминаха границата, която не трябваше да преминават. Отношенията с Русия се влошиха и това не е пределът.

Днес Полша се опитва да играе самостоятелна роля в ЕС, изпреварвайки останалата част от Европа в прилагането на стратегията за конфронтация с Русия. Тя обаче не отчита, че самата Европа не е единна, в този контекст там има и съвсем умерени страни. Цялата работа е, че САЩ в един момент почувстваха, че руско-европейските отношения започват да се укрепват. Това, естествено, не им хареса. Вашингтон прави всичко, за да скара Москва със Стария свят. Както може да се види от последните събития, тази работа не остана безрезултатна. Полша с нейната последователна антируска позиция изигра важна роля тук. Политологът Олег Неменски смята, че Полша днес играе ролята на дразнител в руско-европейските отношения:

– Някога много страни на Запад, както и много анализатори, се надяваха, че Полша започне да играе ролята на мост между Изтока и Запада, че чрез нея ще може да се решават някои въпроси с Европа. Но тези идеи бяха основани на слабо познаване на полския манталитет. Полша се мисли за преден пост в борбата на Запада с Русия.

В тази връзка, съвсем не случайно изглежда съжалението на някои полски политици, че по време на Студената война страната им е била в социалистическия лагер, а значи не на тази, единствено нужна за нея страна.
Гласът на Русия