Пентагонът ще залага все повече на терминатори

| от |

Screenshot_3

Пентагонът публикува намеренията си за използване в идните 25 г. все повече роботизирани системи, констатира в. „Крисчън сайънс монитор“ в рубриката си „Секюрити уоч“. Според авторите на Unmanned Systems Integrated Roadmap /USIR/през следващият четвърт век навлизането на терминаторите – от роботи-пехотинци до безпилотни самолети, ще е решаващо за успешните действия на американската армия в бъдеще.

Проучването дава технологична визия на Пентагона с хоризонт 25 г. напред. „През последното десетилетие се засили развитието на роботизираните системи, създавани по искане на военното ведомство, техните възможности се превърнаха в неотменна част от бойните операции“, констатират авторите на документа. „Всъщност разходите по размерът, възможностите и разходите по роботизираните системи достигнаха нива, в които си съперничат с традиционната жива сила във войската“.

В близко бъдеще идеалните роботи ще бъдат в състояние да поемат т. нар. ангажименти „the `four D`s` /dirty, dangerous, dull and difficult – мръсни, опасни, скучни и трудни – бел. ред./ вместо обикновените бойци е мнението на Майкъл Тоскано, президент на Асоциацията за роботизирани системи в Арлингтън /AUVS/.

Армията на Щатите от години използва роботи, напр. за обезвреждане на т. нар. импровизирани взривни устройства в бойни условия. По нейна поръчка Boston Dynamics /фирмата наскоро беше купена от Гугъл/ създаде Голямото куче /BigDog/, едно товарно муле, което да носи снаряжението за бойците в трудните условия на Афганистан. В това отношение USIR трасира пътя на развитие на американската армия десетилетия напред и роботите ще действат все повече по суша, въздух и море. Американският флот иска да използва все повече роботизирани подводници, които да бъдат в състояние както да осигуряват охраната на американските пристанища, така и да извършват разузнавателни мисии и да бъдат използвани на дълбочини, непривични за човешки същества. ВВС искат да имат под ръка невидими бомбардировачи, не само като машините които изпълняват мисии „открий и унищожи“ в Афганистан, Пакистан и Йемен, но и по-големи летящи роботи, действащи в небесата на страни с по-модерна противовъздушна отбрана.

Както и при хората, най-големият проблем е в „мозъка“ – да бъдат създадени роботи, в чийто интелект врагът да не може да влезе.

Надпреварата е обявена. На пистата на Наскар роботи на 16 фирми, вкл. Boston Dynamics, представиха умните си железни чудовища. През декември осмината победители ще се надбягват за наградата от 2 млн. долара, които Пентагона ще даде за доразвиване на най-перспективната разработка. Като крайната цел е създаване на комбинирана армия от жива сила и роботи. „Има голяма вероятност в близко време съвместната работа между човек и машина да стане практика. В това число и да изпращаме роботи в горящи гори, където пожарникарите биха рискували живота си“. И не става дума за „ние“ срещу „тях“, а за едно цяло“, завършва Тоскано.

 
 
Коментарите са изключени за Пентагонът ще залага все повече на терминатори