Отава в състояние на война

| от |

В Канада се чува ехото на войната срещу радикалния ислям, която страната реши да води заедно със САЩ. В понеделник в малкия град Сен-Жан-сюр-Ришельо местен ислямист блъсна с кола двама войници. Единият почина.

В сряда, терорист простреля часовоя пред военния мемориал в Отава, а след това нахлу в сградата на парламента, но беше застрелян.

И първият, и вторият радикал бяха канадци. И 32-годишният Мишел Зехаф-Бибо, който стреля в Отава, и 25-годишният Мартин Кутюр-Рульо са родени, учили са и са работили в Канада. Приели са исляма през 2013 година, и оттогава се опитват да отидат в Ирак или Сирия, за да подкрепят „братята си“ от „Ислямската държава“. Те са били познати, и двамата са посещавали радикални ислямистки сайтове. И двамата са регистрирани от Националното разузнаване, и на двамата е отказано издаването на паспорт за пътуване до Близкия Изток. По данни на полицията, в Канада има почти 90 такива. Около 400 канадски мюсюлмани вече воюват в отрядите на „Ислямската държава“ в Ирак и Сирия.

Всички обстоятелствата около трагедията в Отава все още не са изяснени, а полицията и службите за сигурност ще трябва да отговорят на много трудни въпроси: как, например, терористът първо е успял да разстреля караула на паметника, а след това да се качи в колата, да стигне до Парламента, да влезе в охраняваната сграда и да открие стрелба там?

Много вестници вече задават разумния въпрос: не е ли твърде удобна канадската политическа толерантност за проникването на екстремистки идеи? И трябва ли англо-саксонския свят да се борби с тероризма отделно или по-добре да се обърне и към други страни?

„Отдалечаването от универсалните принципи за борба с тероризма, изобретяването на някакви методи за противодействие, заобикаляйки Съвета за сигурност на ООН, уви, води до катастрофални резултати, на което Русия многократно обръща внимание“. Това заяви в Москва, само броени часове преди трагедията в Отава, министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров.

В съвременния свят тероризмът не може да бъде напълно унищожен, заяви професорът от Московския държавен университет Алексей Фененко. Но заплахата може да се намали – само чрез съвместни усилия. И първото нещо, което трябва да се направи, е да се лиши международния тероризъм от финансовата му подкрепа, а тя минава през западните банки, напомня Фененко:

– Финансирането на съвременния тероризъм минава през транснационалните банкови потоци: това е нефтения капитал на страните от Персийския залив. Тероризмът уверено действа на територията на западните страни и, както виждаме сега в случая с Канада, на територията на Британската общност.

Много руски експерти отбелязват, че на фона на последните трагични събития в Канада изявленията на президента на САЩ Барак Обама, че най-големите заплахи за световната стабилност и сигурност са вирусът Ебола, Русия и едва на трето място – терористите от „Ислямската държава“, изглеждат абсурдно и възмутително“.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Отава в състояние на война