Обзор на 32-ри кръг в Англия

Шест кръга преди края на първенството имаме нов лидер в лицето на Ливърпул, след като Челси и Сити загубиха точки.

suarez

Манючестър Юн – Астън Вила 4:1

Червените дяволи бяха решени да се реабилитират пред собствена публика след фиаското през седмицата в градското дерби. Сметките им обаче излязоха криви поне в началото, след като Уестууд ги попари рано рано, за да изведе Вила напред в резултата.

За тяхно щастие Уейн Рууни се развихри и с два гола до почивката направи обрата пълен, а за гостите Бентеке пропусна да възстанови паритета. След паузата Хуан Мата вкара първия си гол за клуба и с това увеличи преднината за домакините. До края на срещата Чичарито оформи крайния резултат в последната минута, докато Вила за втори пореден мач повежда и губи с 1-4, което не говори особено добре за тактическата дисциплина.

Кристъл Палас – Челси 1:0

Този мач трябва да влезе в учебниците по класически дефанзивен стил и особено в тези на Тони Пюлис. Напълно си е заслужил факта, че никога не изпада с даден отбор. Между другото това беше и най-голямата изненада на кръга.

Орлите се възползваха от грешка на Джон Тери и спечелиха трите точки в това лондонско дерби. Мачът на Селхърст Парк не бе сред най-интересните, както и всички мачове, които води уелсеца, но трябва да му се признае, че знае как да печели важни двубои у дома. Сините, които в този мач бяха в бяло имаха своите шансове, но Торес не успя да реализира и така Челси сдадоха първото място и може би ще им е трудно да си го върнат, предвид малкото срещи до края.

Саутхемптън – Нюкасъл Юн 4:0

Светците буквално оскубаха свраките на своя Сейнт Мери и ги изпревариха в класирането. С по един гол на Джей Родригес и Рики Ламбърт в края на първото и началото на второто полувреме домакините убиха интригата в срещата. Още един гол на Родригес и звездата Адам Лалана червенобелите спечелиха убедително и без особено проблеми този мач.

Стоук Сити – Хъл Сити 1:0

С единствен гол на Одемвинги грънчарите издрапаха до трите точки срещу тигрите и стигнаха психологическата граница от 40т., която се смята за достатъчна за спасение. От своя страна гостите ще трябва да се потрудят още малко, за да запазят и те мястото си сред най-добрите.

Суонси Сити – Норич Сити 3:0

В друго дерби на Сититата лебедите изкълваха канарчетата и след добрия мач през седмицата на Емирейтс продължиха с прекрасна победа над пряк конкурент в дъното на таблицата. С две попадения на Де Гусман преди почивката и едно на Уейн Раутлидж в края си подепечатаха трите точки, които ще им трябват, за да оцелеят.

УБА – Кардиф Сити 3:3

Това бе много важен мач в битката на дънните риби и напрежението за трите точки даде резултат, но това не попречи на броя голове. Срещата започна ударно за торбаланите, които поведиха с два гола до деветата минута. Драконите намалиха преди почивката, за да стигнат до равенство малко преди края. И когато всички на Дъ Хоторнс се бяха примирили с едната точка, резервата Бифума хвърли в екстаз феновете на чернобелите и направи 3-2. Но това не беше всичко, защото бойките уелсци не се бяха предали и буквално в последната атака още една резерва потопи в скръб по-голямата част на стадиона за радост на своите фенове и Оле Гунар.

Така с поделената точка гостите остават в опасната зона, докато домакините имат крехка преднина пред Съндърланд, които имат мачове по-малко.

Арсенал – Манчестър Сити 1:1

Късният мач в събота предложи емоции на привържениците на двата отбора. Гостите започнаха мача така, както бяха приключили на Олд Трафорд и придобиха контрол върху топката, което доведе до една контраатака, завършена брилянтно от Давид Силва, вкарал след удар в гредата на Един Джеко. До края на полувремето гражданите изпуснаха да довършат домакините, които не можеха да направят кой знае какво и опасностите пред Харт бяха сведени до минимум. Втората част започна по-активно за топчиите, които бяха решили, че имат сили за нещо повече от почетна загуба. Но при една контра Навас центрира опасно и замалко не се стигна до втори гол по подобие на автогола им срещу Суонси. За тяхно щастие топката мина на сантиметри от гредата.

Странното в случая бе, че съдията не даде ъглов удар, а Арсенал изпълниха аут, който доведе до гол. Подолски, който изигра добър мач по крилото центрира малко нестандартно и напълно необезпокоявания Фламини с първия точен изстрел в рамките на вратата изравни резултата и хвърли в делириум феновете на Емирейтс. Небесносините предадоха владението на домакините и можеха да съжаляват горещо за това им действие. Малко след изравнителния гол Арсенал можеха да вкарат още един, но вещата намеса на Харт предотврати развръзката. До края артилеристите се опитваха да натиснат, за да спечелят, но се видя, че нямат нападател, който да ги поведе в такива мачове. От другата страна Сити имаха едно две положения, но неточни удара на Фернандиньо и Джеко запазиха резултата равен и интригата за титлата се заплече още повече.

Фулъм – Евертън 1:3

Това беше може би последният шанс на домакините за частица надежда за спасение, но тя угасна безвъзвратно след загубата у дома от Евертън. През първото полувреме нямаше кой знае какви положения, но втората част започна доста по-интересно. След един ъглов удар изстрел на игра на карамелите доведе до автогол на вратаря на Фулъм, но в интерес на истината той не можеше и да направи кой знае какво. Но персийската перла на котиджърс Дежага изравни резултата с топовен шут от границата на полето и върна надеждите за победа. И тя можеше да се случи малко по-късно, но белите пропуснаха своя шанс и в края на мача сините от Ливърпул ги наказаха с два гола, за да следват по петите Арсенал за топ 4 и с това направиха пет поредни победи в първенството.

Ливърпул – Тотнъм 4:0

Възпитаниците на Брендън Роджърс постигнаха осма поредна победа и прегазиха Тотнъм с 4:0. По този начин се възползваха от грешките на другите конкуренти за титлата и излязоха на първо място в класирането след 32 изиграни срещи.

Мачът започна по възможно най-добрия начин за червените, след като Кабул си отбеляза комичен автогол във втората минута. Проблемите за шпорите тепърва започваха и Вертонген се контузи, като бе заменен от Майкъл Доусън.

Tottenham-OG-2

Последният стана главния виновник за втория гол, дело на Суарес и Ливърпул взеха комфортна преднина на почивката. През второто полувреме чудесен премерн удар от границата на наказателного поле на Коутиньо довърши белите, които до края допуснаха още един гол.

Съндърланд – Уест Хем 1:2

Домакините пропуснаха златна възможност да се доближат до спасителния бряг, след като загубиха от Уест Хем. Анди Керъл откри резултата за чуковете в началото на двубоя с глава, а до края на полувремето черните котки не успяха да създадат опасности пред вратата на гостите.

В началото на втората част гол на Мохамед Диаме уби интригата в двубоя, но не така мислеше влезлият като резерва Адам Джонсън. Бившият играч на Ман Сити раздвижи играта на червенобелите и малко след появата си намали резултата, за да даде надежди на феновете дошли на Стейдиъм ъф Лайт. Домакините обаче така и не успяха да застрашат по-сериозно гостите и след поредната загуба битката за спасение се очертава почти невъзможна.