Обама: Русия е отговорна за пътническия самолет

| от |

Американският президент хвърли върху Русия политическата отговорност за сваления пътнически самолет в Източна Украйна. Градусът на напрежението се покачва и увеличава натиска за затягане на санкциите срещу Москва, предава Дойче веле.

web-obama-ap

Инцидентът с малайзийския пътнически самолет задълбочава кризата в Украйна, гласи оценката на Вашингтон. Драматичната ескалация на напрежението изисква спешно да се „превключи на по-ниска предавка“ и да се отнеме от напрежението, смята Дженин Дейвидсън от вашингтонския „Съвет за външни отношения“, която е експертка по въпросите на Украйна.

Все още липсват неопровержими доказателства

Във второто си изявление след падането на самолета президентът Обама беше едновременно предпазлив и категоричен. Той не хвърли вината за катастрофата върху проруските сепаратисти – очевидно американските тайни служби не са събрали достатъчно доказателства за това, че ракетата е била изстреляна именно от бунтовниците. Президентът обаче беше категоричен по въпроса за политическата отговорност за смъртта на 298 души. Бунтовниците са „подпомагани систематично от Русия“, заяви той и допълни, че тази помощ е включвала също и доставянето на ракети земя-въздух, с каквато е била поразена малайзийската машина.

Русия на подсъдимата скамейка

Експертът от „Центъра за американски прогрес“ Викрам Сингх вижда пряка връзка между факта, че подобни ракети са били доставени на сепаратистите и тяхното нежелание да преговарят за мирно решение или за приемането на примирие, с каквито предложения украинската страна многократно е излизала. Именно в това се състои централната отговорност на руския президент Владимир Путин, подчертава експертът. По думите му, Путин вече не може да твърди, че украинската страна е виновна за насилието. Без никакво съмнение САЩ смятат Русия за отговорна за трагедията и ще засилват натиска върху президента Путин.

Примирие и независимо разследване

Американският президент и Съветът за сигурност на ООН настояват за сключване на незабавно примирие, което ще позволи да бъде извършено независимо разследване на катастрофата. Сингх смята, че в него ще се включат също и представители на Русия и Украйна. По това, дали сепаратистите ще се съгласят на примирие, ще бъде съдено за тяхното желание за конструктивно поведение в бъдеще, подчертава експертът. „Искам да се надявам, че шокът от трагедията е толкова силен, че ще накара Москва да промени позицията си, въпреки разпалената реторика и взаимните нападки. Ако това се случи, много скоро ще видим сепаратистите на масата за преговори“, посочва Сингх.

Засега обаче Москва не излъчва подобни сигнали. Постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин размени доста остри думи с американската посланичка Саманта Пауър. „На тази война може да бъде сложен край. Русия може и трябва да я прекрати“, каза Пауър на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН. В същото време Чуркин обвини САЩ, че подтиквали украинското ръководство към ескалация на конфликта.

Призиви за затягане на санкциите

Ако Русия и сепаратистите не променят поведението си, ще последват нови санкции. „На фона на ужасната трагедия с пътническия самолет всяка липса на конструктивен подход от страна на Русия и проруските сили в Украйна ще засилва натиска за затягане на санкциите“, казва Сингх. Още един щрих към картината добавя американският експерт по въпросите на Русия: „Лично за мен ще бъде огромен шок, ако европейците продължат да се колебаят за санкциите, особено след като и техни граждани станаха жертва на конфликта в Украйна.“

Експертите са единодушни, че създалата се ситуация е взривоопасна. Според тях съществува риск от това, конфликтът да си продължи както досега, и той да продължи да взема цивилни жертви, посочва на свой ред Дженин Дейвидсън.

 
 
Коментарите са изключени за Обама: Русия е отговорна за пътническия самолет