Няма ли да има разширяване на ЕС?

| от |

4294483346_600e402f13_b

Новият председател на ЕК Жан-Клод Юнкер сериозно разпали страстите с изявлението си за петгодишна „пауза” за по-нататъшното разширяване на ЕС. Германският канцлер Ангела Меркел побърза да заяви, че процесът на разширяване не трябва да се замразява. Коментира Пьотър Искендеров.

„В близките пет години няма да има разширяване”, – тази фраза, произнесена от Юнкер пред депутатите от ЕП, силно развълнува европейската общественост. Новият председател на ЕК после уточни, че „ЕС трябва да направи пауза в процеса на разширяване за консолидиране на усилията на 28-те члена, които има”. Това означава, че петгодишният „просто” може и да продължи. Защото днешната „консолидация” на ЕС продължава вече 10 години – от момента на мащабното разширяване през 2004 г.

Първи на програмното заявление на Юнкер очаквано реагираха във Вилнюс. Литовските власти болезнено реагират на всякакви инициативи, които се интерпретират като отказ на ЕС да подкрепи Украйна, Молдова и Грузия. Външният министър на Литва Линас Линкевичус призова „да не се надценяват такива заявления, които могат да сложат някаква черта” и получи подкрепата на еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле. Последният изрази надежда, че думите на новия председател на ЕК „няма да се интерпретират като пауза на процеса” на разширяването. А след това думата си каза канцлерът Меркел. Тя, вярно, се застъпи не за републиките от бившия СССР, а за балканските кандидати. „Ние нямаме намерение да се отказваме от процеса на разширяване на ЕС на Балканите” – заяви Меркел на балканската среща на върха в Хърватска.

Ситуацията сочи за нарастване вътре в ЕС на политически противоречия, които се трупат върху отсъствието на ясна регионална политика. Срещу разширяването застават онези сили и политици, които смятат, че ЕС трябва преди всичко да внесе социално-икономически и финансов ред в собствените си редове. Конкретното течение олицетворява Жан-Клод Юнкер – поддръжник на повишаване ефективността на централните институции на ЕС. Той смята, че по-нататъшното разширяване на ЕС е пълно с нови политически и икономически рискове.

Проблемите, които доведоха до сегашната финансова криза в ЕС, са създадени в голяма степен тъкмо от предишното мащабно разширяване на ЕС, посочи в разговор с „Гласът на Русия” икономическият експерт Михаил Хазин:

– В ЕС сега влизат страни със съвършено различен тип икономики. Затова е необходимо или сближаване на тези икономически типове, или създаване на постоянен ресурс за компенсиране на тези различия.

Така че скептицизмът на Юнкер изглежда по-обоснован, отколкото аргументите на привържениците за по-нататъшното разширяване на ЕС.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Няма ли да има разширяване на ЕС?