Новият палат на Ердоган

| от |

Готов е новият президентски дворец на Ердоган в Анкара – Аксарай. Елисейският дворец е направо скромен в сравнение с него, а резиденцията на германския президент, дворецът „Белвю“, изглежда като кучешка колиба.

Внушителната сграда има хиляда стаи, разположени на 210 хиляди квадратни метра, насред един природен резерват, който, по волята на Реджеп Тайип Ердоган, набързо загуби статута си на защитена територия. Мнозина недоволстват от този факт, а редица неправителствени организации вече сезираха съда. През февруари т.г. Административният съд в Анкара излезе с решение срещу изграждането на комплекса, но канцеларията на турския премиер (тогава Реджеп Ердоган) игнорира това, а строителството продължи. „Нито една институция не се оказа достатъчно силна, за да приложи съдебното решение“, казва председателят на Камарата на градските плановици в Анкара Орхан Саръалтун пред вестник „Тудейс заман“, цитиран от Дойче Веле.

Новата властова централа в Анкара беше предвидена за турския премиер и правителствената администрация. Но президентът Ердоган си я хареса и обяви, че ще се пренесе в нея. В началото на септември той заяви, че премиерът Ахмет Давутоглу и заместниците му могат да се нанесат в резиденцията „Чанкая“ след като Ердоган се премести.

Истински гигант

Новата властова централа представлява комплекс, състоящ се от една основна сграда и два тракта с офиси от двете ѝ страни. Вътрешният двор на комплекса представлява огромна зелена площ с внушителни фонтани и джамия, за която се твърди, че можела да побере 5 хиляди души.

На пръв поглед новият дворец на Ердоган не блести с нищо особено. Отвън той изглежда по-скоро непретенциозен – фасадите на сградите са семпли и облицовани със светъл камък, откъдето идва и името Aksaray (Белият дворец). Влезе ли обаче човек вътре, пред него са разкрива съвсем друга картина: всичко е неописуемо помпозно, пише турският кореспондент на Дойчландфунк Кристиан Буткерайт. „Ердгоан се гордее с османските мотиви в интериора, но за западния вкус това представлява леко залитане към кича“, посочва той.

Освен това за турския президент очевидно е важна и друга подробност: сградата е проектирана и изградена в стил от времето на Селджукската империя. Според Ердоган, селджуците, смятани за предци на днешните турци, прогонили преди хиляда години християнското византийско население от Анадола. Тази исторически детайл, според турския президент хвърля мост между миналото и настоящето и придава ново символно значение на новата му резиденция. Според историци, обаче, тезата на турския президент е пълна безсмислица, защото решителната битка не се е състояла на мястото на днешната турска столица Анкара, а на около хиляда километра източно от нея.

Турският „овален кабинет“

Освен семейството на Ердоган, комплексът ще приеме и цялата президентска администрация. Само работният тракт на турския президент включва шест огромни приемни и един „овален кабинет“. Това помещение има шумоизолирани стени и най-модерна защита срещу подслушване, както в оригиналния „овален офис“ – работния кабинет на американския президент. Освен това на разположение на турския държавен глава е противоатомен бункер, специални зони, предлагащи защита при нападение с химическо оръжие, подземни тунели, зимни градини с истинска дървесна растителност във фоайетата на сградата.

„Може би само харем няма да има в новия си палат Ердоган. Затова пък съпругата му със сигурност ще може да си позволи едно или дори няколко помещения за богатата си колекция от забрадки и обувки“, иронично отбелязва още кореспондентът на Дойчландфунк в Анкара.

 
 
Коментарите са изключени за Новият палат на Ердоган