Новият екип на Юнкер

| от |

Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер представи своя нов екип. Медиите с респект пишат за високата позиция, която заема в него българката Кристалина Георгиева като комисар по бюджета и човешките ресурси, пише Дойче веле.

Германският „Зюддойче цайтунг” поставя акцент върху седемте заместник-председатели на ЕС. В статията под заглавие „Първата редица” е отделено специално внимание на Кристалина Георгиева: „51-годишната българка се спрягаше дори за поста на Върховния представител по външната политика, но нямаше как да бъде избрана на този пост, защото е близка до християндемократите. А тази позиция беше запазена за социалдемократите. Ако трябва да сме съвсем точни, досегашната комисарка по хуманитарните помощи не отговаря изцяло на матрицата на Юнкер за вицепрезидент на Комисията, защото е по-скоро държавен служител от кариерата, отколкото политичка. През 1993 година започва работа в Световната банка, където от 2008 до 2010 година е вицепрезидент. През 2009 година се включва в предизборната борба в България на страната на консерваторите и дори влиза в сметките като възможен министър-председател. Вместо това обаче Георгиева замина за Брюксел, където си спечели добро име сред представителите на всички партии.“

А ето и още подробности за състава на новата Ерокомисия от кореспондента на Дойче веле Кристоф Хаселбах:

Председателят на ЕК сам определя кой какъв пост да заеме. Тоест отделните страни не могат да претендират техните кандидати да поемат поемането на определен ресор. Освен това често се забравя, че след като заемат поста си, комисарите не представляват собствената си страна, а защитават интересите на целия ЕС. С други думи, отделните правителства на могат да използват „своя човек“ в Комисията за прокарване на политическите си виждания в цяла Европа. Правителства, които са правили опити за това, твърде скоро са установявали как „техният човек“ в Брюксел действа абсолютно независимо и вече не проявява лоялност към номиниралата го страна.

Еврокомисар за икономиката от кризисна страна?

Въпреки това някои правителства се опитват да упражняват натиск върху председателя на ЕК, за да издействат възможно по-важен ресор за собствения си кандидат. Или пък се опитват да попречат на други. Някои германски политици надигнаха вой да небесата, когато стана ясно, че бившият френски финансов министър Пиер Московиси може би ще поеме поста на еврокомисар по валутните въпроси и по този начин ще има голямо влияние върху европейската финансова и бюджетна политика. В Берлин и в някои други европейски столици явно вярват, че всеки кандидат за този пост от икономически болнавата Франция е предварително дисквалифициран. Московиси обаче получи ключовия ресор, обединяващ икономическите, валутните и данъчните въпроси.

Компромис спрямо Берлин

В замяна на това Жан-Клод Юнкер отдели темата за финансовите услуги, финансовата стабилност и капиталовите пазари. За тях сега отговаря британецът Джонатан Хил. Това е съвсем по вкуса на британците, за които няма нищо по-свято от финансовия център Лондон. Британското правителство сигурно щеше да излезе на барикадите, ако постът беше зает от личност с рестриктивно отношение към банковите дела. С избора на Джонатан Хил Юнкер се опитва да възпре британците от излизане от ЕС. Ресорите на финландеца Юрки Катайнен и на латвиеца Валдис Домбровскис могат сащо да бъдат окачествени като компенсация за избора на Московиси. Финландецът поема ресора за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността. Домбровскис пък поема общата еврапейска валута и социалния диалог. Освен това Московиси остава „обикновен“ комисар, а Катайнен и Домбровскис стават и зам-председатели на Комисията.

Шведка-полиглот поема търговията

Един от най-важните постове е този на еврокомисаря за конкуренцията. Този еврокомисар отговаря за функционирането на вътрешния пазар. Сега този ресор се поема от датчанката Маргарете Вестагер. Важният пост еврокомисар за търговия поема досегашната комисарка по вътрешни работи Сесилия Малстрьом. Тя ще отговоря и за разработката на планираното споразумение за свободна търговия със САЩ. Сесилия Малстрьом е полиглот. Освен шведски, тя говори английски, френски, испански, немски и италиански.

Италианката Федерика Могерини вече беше избрана за върховен представител за външна политика на мястото на Катрин Аштън. Имаше и доста критики срещу нея. Някои смятат, че нейният избор не е правилен, защото Могерини няма достатъчно международен опит.

Йотингер вече си има началник

Правителството в Берлин отново издигна кандидатурата на досегашния енергиен еврокомисар Гюнтер Йотингер. Той поема поста на еврокомисар за дигиталната икономика и информационното общество. Но над него стои един зам.-председател в лицето на естонеца Андрус Ансип. Някои европейски политици смятат това за понижаване в длъжност на германския еврокомисар. Всъщност цялостното изграждане на ЕК е не само ново. Той е и по-йерерхично. Над еврокомисарите стоят седем заместник-председатели на Комисията, които координират работата и имат обширни правомощия. А над седемте зам-председатели е дясната ръка на Юнкер – холандецът Франс Тимерманс като първи зам.-председател на ЕК. Жан-Клод Юнкер се надява с така изградената структура да повиши ефективността на Еврокомисията.

Изслушвания в Европейския парламент

Европейската комисия е в пълен състав, но всеки един от еврокомисарите трябва да премине през мелницата на многочасово изслушване в Европарламента за проверка на компетентността и интегритета му. Какво ли го очаква Пиер Московиси? Той ще трябва да се подготви за всякакви изненади. Председателят на групата на ХДС/ХСС в Европарламента Херберт Ройл вече говори за „тежък изпит, защото той също носи вина за увеличаване на дълговете на Франция“. Дори парламентът да установи някакви сериозни недостатъци у определен комисар, той може да бъде отхвърлен или сменен само от цялата ЕК.

 
 
Коментарите са изключени за Новият екип на Юнкер