Новата операция в Нормандия

| от |

Ветераните от десанта в Нормандия заслужаваха нещо по-добро: техният юбилей мутира в рамкова програма за решаване на украинската криза. Но пък така се слага началото за уталожване на конфликта, коментира Феликс Щайнер пред Дойче веле.

600x4202

Камерите показаха вълнуващи сцени. Ветерани със сълзи на очи отдаваха почит на бойните си другари, загинали в операция „Овърлорд“. Грохнали старци във военни униформи с мъка се опитваха да поддържат военна стойка. Но от погледа им струеше невероятна гордост – оправдана гордост. Защото те са тези, които с риск за живота си донесоха свободата и демокрацията на Западна Европа. И всички родени в свободните европейски общества, за които демокрацията е нещо естествено, дължат безкрайна благодарност на тези мъже. Ветераните от деня „Д“ заслужават тази почит.

В светлината на украинската криза

През изминалите дни денят „Д“ придоби ново значение. Някои го нарекоха „Ден на дипломацията“ – в съответствие с големите очаквания, отправени към юбилея. За разлика от току що проведената среща на Г7, домакинът Франция покани не само руския президент Владимир Путин, а и новоизбрания украински президент Петро Порошенко.

Юбилеят на десанта в Нормандия като първа възможност за контакт между западните правителствени ръководители и Путин след незаконната анексия на Крим? Кой с кого ще разговаря? Какви сигнали ще бъдат дадени? Дипломатическата равносметка от този ден е положителна. Още преди седмица се знаеше, че Франсоа Оланд и Ангела Меркел ще проведат разговори с руския президент. И това не изненада никого. Франция и Германия залагат на успокоението на страстите и също като Русия се опасяват от последиците от по-сурови западни санкции в случай на ново изостряне на конфликта.

Като преди 70 години

Положителна изненада беше и „неформалната“ среща между Барак Обама и Владимир Путин, още повече, че формална среща между двамата засега е изключена. Но без съмнение най-добрата новина от деня беше тази за 15-минутната среща между Путин и украинския президент Порошенко. Разговорът между двамата може да бъде оценен като знак, че Русия признава законния избор на новия украински ппрезидент. Това, че двамата изразиха желание за прекратяване на боевете в източна Украйна, няма особено практическо значение. Защото Путин отново подчерта, че за съжаление нямал почти никакво влияние върху сепаратистите.
В преносен смисъл ситуацията е почти същата, както във вечерта на 6 юни отпреди 70 години.: положителното начало е сложено. Но все още не е ясно дали операцията като цяло ще се увенчае с успех.

 
 
Коментарите са изключени за Новата операция в Нормандия