Необикновените думи на един президент

| от |

В Турция германският президент произнесе една необикновена реч: честна, открита и отговорна. С нея той сложи пръст в раната и назова някои от най-острите проблеми на Турция, говорейки за „заплаха за демокрацията“, предава Дойче веле.

0,,17595717_303,00

„Разрешете ми да говоря съвсем открито и за онова, което ме тревожи“, заяви Гаук само няколко минути след началото на речта си в Анкара и критиката му беше по-конкретна, отколкото е обичайно при посещението на държавни глави в чужда страна. Според германския президент в Турция се забелязват тенденции, насочени към ограничаването на правовата държава и на разделението на властите. „Затова се питам дали независимостта на правосъдието е гарантирана, при положение, че правителството масово премества на друга работа неудобните прокурори и полицаи, пречейки им да разкриват злоупотреби“, каза федералният президент Йоахим Гаук.

Той подложи на критика и отношението към свободата на мненията и на печата: „Виждаме, че достъпът до интернет и до социалните мрежи се ограничава, че критично настроени журналисти са уволнявани и съдени, че на вестниците се налагат забрани за публикации, а издателите са поставени под юридически натиск“. Гаук не скри, че тази ситуация го плаши. Според него демокрацията е в опасност щом като „на гражданите се предписва как да живеят, щом общественият живот е подложен на засилен контрол от страна на тайните служби, а протестите по улиците се потушават с насилие, при което дори загиват хора.“

Свободната информация – фундамент на демокрацията

Правото на всеобхватна информация е предпоставка за съществуването на свободно и демократично общество. Само по този начин могат да бъдат разкрити нередностите и да се контролират действията на правителството. Ограничаването на свободата на мненията, според Гаук, увеличава недоволството сред гражданите, ожесточава ги и увеличава склонността им към насилие. Федералният президент подчерта, че не би искал да се меси във вътрешните работи на Турция. Но като демократ с опит от тоталитарна държава като ГДР не би могъл да мълчи, когато вижда заплаха за правовата държава, макар и да става дума за чужда страна.

Германия може да си позволи подобна забележка с прикрит съвет, тъкмо защото и тя е готова да приема съвети и критики от други държави, както беше например в случая с неразкритите навреме ксенофобски убийствата в Германия, чиято жертва бяха предимно мигранти от турски произход.

Похвали за икономическия успех и някои реформи

Гаук обаче не пропусна да похвали бурното икономическо развитие на Турция, както и досегашните демократични постижения на страната – например обстоятелството, че влиянието на военните в политиката е намалено, както и че се води диалог с кюрдите. Като положителен факт беше оценено и изразеното от премиера Ердоган съчувствие към близките на арменците, станали жертва на престъпления по времето на Османската империя. В речта си Гаук ясно показа, че се разграничава от мнението на някои германски политици, които не желаят ЕС да води преговори за пълноправно членство на Турция в общността.

В собствената си страна, както и в Европа, Ердоган е обект на критики включително и заради прокараната от него правна реформа, която даде възможност на министерството на правосъдието да контролира Висшия съвет на съдиите и прокурорите. Някои части от реформата бяха отхвърлени от Конституционния съд. Освен това турският премиер е обвиняван и за това, че наложи блокада на Туитър преди местните избори, проведени в края на март.

 
 
Коментарите са изключени за Необикновените думи на един президент