НАТО опитва сложен шпагат

| от |

НАТО смята да замрази всяко свое сътрудничество с Москва, но същевременно не иска да дразни руснаците с излишна демонстрация на мускули. Възможен ли е подобен сложен шпагат, питат се от Дойче веле.

NATO

НАТО се опитва да постигне нещо доста трудно. От една страна уверява своите членки по границата с Русия в безусловната си подкрепа. От друга – иска да избегне допълнителна ескалация на напрежението около конфликта за Крим. Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер се отнася доста скептично към настояванията на своя полски колега Радослав Шикорски за трайното разполагане на по-голям брой натовски части на територията на Полша: „Смятам, че ще постъпим умно, ако не се възползваме от сегашната ситуация, за да увеличаваме напрежението допълнително. Самият аз не намирам, че това би било добре и правилно“.

Връзките с Русия се замразяват

Шикорски и представителите на балтийските държави не изглеждат достатъчно удовлетворени от уверенията на НАТО, че няма да бъдат допуснати нови агресивни стъпки на Русия. Въпреки това Алиансът е сплотен и всички решения бяха взети единодушно, заяви на пресконференция генералният секретар Андерс Фог Расмусен. Той обяви, че всяко цивилно и военно сътрудничество с Русия се замразява. Следващи заседания на Съвета НАТО-Русия не се предвиждат, но все пак от НАТО били открити за дипломатически контакти.

„Не вярвам, че някой в Европа наистина може да иска военна конфронтация. Трябва и занапред да вървим по пътя на дипломацията. При това е изключително важно светът да разбере, че сме решени да защитим нашите съюзници и нашето население. За целта ще бъдат предприети необходимите стъпки“, каза Расмусен, визирайки балтийските държави и Полша, които граничат с Русия.

Повече самолети за балтийските страни

Контролът на въздушното пространство над балтийските страни, който НАТО осъществява вече от десет години насам, може да бъде засилен, ако главнокомандващите на НАТО в Европа сметнат това за нужно. Много държави, сред които и Германия, са предложили прехващачи, които могат да бъдат базирани по летищата в Литва и Естония. Военни източници от НАТО обаче са на мнение, че в момента такава потребност почти няма – ставало дума по-скоро за символичен акт. Досега Русия не е предприемала никакви „провокиращи“ полети по границата.

Над територията на Полша и Румъния вече се провеждат по-голям брой разузнавателни полети със самолети АУАКС. Съединените щати са разположили в Полша допълнителни бойни самолети, както и 300 свои военнослужещи. Предстои разширяване на американския контингент и в Румъния, обявиха от Пентагона. Германия пък е готова да предостави още един кораб за контролни операции в Балтийско море. Отбранителните планове на НАТО в Източна Европа трябва да бъдат прегледани и евентуално актуализирани, каза генералният секретар Расмусен.

Руските войски остават по границата с Украйна

Генералният секретар на НАТО обаче не вижда никакви конкретни доказателства в подкрепа на руското твърдение, че Москва е започнала да изтегля войските си от украинската граница. „Това активно военно присъствие по никакъв начин не допринася за намаляването на напрежението. Апелираме към Русия да изтегли частите си, да се придържа към международните си ангажименти и да преговаря конструктивно с Украйна“, каза Расмусен. И германският външен министър Щайнмайер каза, че думите на Русия засега не са последвани от дела. По преценки на НАТО, Русия държи на границата с Украйна към 20 000 войници, които провеждат там военни маневри.

Украинският външен министър Андрей Дешица пък получи уверенията на натовските първи дипломати за по-тясно политическо сътрудничество. Германия обмисля изпращането на инструктори за обучението на цивилните служители на украинското военно министерство. Пряка военна помощ или съвместни натовски маневри на украинска територия обаче няма да има.

По-тесни връзки с Украйна

НАТО би трябвало да заложи най-вече на дипломацията, смята федералният външен министър Щайнмайер: „Смятам, че обсъдихме нещата трезво. Всеки видя, че в спора за Крим засега не можем да отбележим напредък, тъй като позициите между Русия и Запада се разминават много. Въпреки това сме длъжни да не оставяме нещата да се развиват от само себе си, а да запазим контрола доколкото е възможно, и то в името на гражданите на Украйна.“

Въпреки вътрешните дискусии по отношение на по-нататъшните действия, НАТО запазва единството си, подчерта германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер. „Остава ли сплотеността на НАТО? Уверявам ви, че това е така.“ Според Щайнмайер това не е случайно: „Сегашният конфликт с Русия е не просто сериозен, той е най-сериозният в Европа от десетилетия насам. Никой не подценява този факт“.

 
 
Коментарите са изключени за НАТО опитва сложен шпагат