Най-големият риск за олимпиадата в Сочи са терористите самоубийци

| от |

Макар спортните съоръжения на олимпиадата в Сочи да са сред най-строго охраняваните в света, останалата част от този просторен черноморски курорт изглежда по-уязвима.

5

С около 100 000 полицаи, агенти по сигурността и войскови части, разположени в Сочи, Русия обещава да осигури „най-безопасните олимпийски игри в историята“. Страховете от тероризъм, подхранени от скорошните самоубийствени атентати, карат спортисти, зрители и официални лица да се безпокоят от
потенциални заплахи.

Експерти по сигурността предупреждават, че ислямските екстремисти в Кавказ, които заплашиха да внесат смут в Зимните олимпийски игри от 7 до 23 февруари, могат да постигнат своята цел, избирайки незащитени цели извън олимпийските съоръжения и даже извън Сочи. Някои допуснаха, че е възможно джихадисти да са се промъкнали в Сочи доста преди да бъдат затегнати мерките за сигурност и да са забелязали уязвимостта на транспортните системи в града.

1

„Всяващата най-голям страх заплаха са атентаторите самоубийци“, заяви пред АП Григорий Шведов, главен редактор на новинарския интернет портал „Кавказки възел“, фокусиран върху теми от Кавказкия регион. Той каза, че 124 нападатели камикадзе са ударили Русия през последните 13 години. Системи за противовъздушна отбрана, безпилотни самолети, високоскоростни патрулни лодки и усъвършенствани сонари, способни да засичат подводници – внушителното количество разположена високотехнологична апаратура прави Сочи да изглежда все едно се готви за вражеска инвазия по въздух и море. Един страничен наблюдател обаче би попитал до каква степен руските агенции за сигурност са подготвени да реагират на най-вероятнатазаплаха – камикадзета с примитивни експлозиви, прикачени за телата им.

2

Последователните бомбени самоубийствени нападения от декември срещу железопътна гара и автобус във Волгоград, на около 640 километра североизточно от Сочи, отнеха живота на 34 души и демонстрираха способността на екстремистите да нанасят удари с шокираща лекота. Джихадистка групировка от Дагестан, епицентъра на ислямското бунтовническо движение срещу Русия, погълнало Кавказ, пое отговорността за за атентатите във Волгоград и заплаши да удари Сочи. Дагестан е само на няколкостотин километра от Сочи.

Полицията в Сочи издаде наскоро предупреждения за три потенциални камикадзета. Сред тях е 22-годишна вдовица наислямски екстремист, за която бе казано, че е на свобода в града. Предупредителните листовки повдигнаха въпроси за ефикасността на суровите мерки за сигурност в Сочи, които включваха експулсиране на хиляди сезонни работници и масови полицейски проверки на жители на града.

3

Александър Попков, практикуващ в Сочи адвокат, който защитава местни активисти, посочи че обиски от врата на врата са били проведени в града на две вълни. При първата, през септември и октомври, полицията и Федералната миграционна служба са направили обстойни проверки. Шейсет екипа са работили денонощно във всички квартали в опит да достигнат до всеки дом.

Въпреки колосалното усилие, претърсванията в Сочи бяха „повърхностни и успяха да разкрият само няколко човека, обявени за издирване, и нелегални имигранти“, каза Попков. „Не мисля, че са успели да открият терористична клетка“.

Руската полиция, която няма специални правомощия за претърсване на домовете на хората, понякога се връща, ако непокорен гражданин откаже да отвори вратата. „Знам си правата и затова знам как да кажа „не“. Когато дойдоха у дома, незабавно отказах, разказа Попков. Тези, които пуснаха полицаите в къщите си, ги караха да попълват едни подробни формуляри, „сякаш кандидатстваш за заем“.

4

Втората вълна от проверки през ноември и декември била насочена основно към активисти, които са били принуждавани да дават писмени обещания, че няма да извършват закононарушения по
време на игрите. Някои активисти казват, че полицаите са им заявили, че имат дълъг списък с хора, на които ще се отделя специално внимание, включително наркозависими, алкохолици, бивши затворници и активисти. Те обаче нямат идея кой в коя категория влиза.

Попков разказа, че една жена получила призовка да се яви в районното полицейско управление, но после й казали: „Виждам, че не сте екстремист, няма нужда да идвате“.

6

Андрей Солдатов, независим анализатор, базиран в Москва, описа полицейските акции като връщане към съветски времена. „Те следват съветските методи, когато работят за гарантиране на
сигурността, опитвайки се да установят контрол над активисти и дисиденти“, каза Солдатов. „Контрол е ключова дума за тях, но той не е синоним на сигурност“.

Солдатов заяви, че джихадистите, борещи се да създадат независима ислямска държава в Кавказ, може да са разположили свои агенти в Сочи още преди години. „Вероятността за това е доста голяма, те са имали цялото време на света да се подготвят“, каза той.

Редакторът на сайта „Кавказки възел“ Григорий Шведов се съгласява. „Ако те искат да внесат експлозиви в Сочи, са могли да го направят доста преди атаките във Волгоград. Тогава се
развиваше внушителна строителна дейност и нямаше особен контрол над хората, пристигащи в града“, каза Шведов.

7

За да се сведе до минимум заплахата от самоубийствени атентати, организаторите на игрите въведоха повсеместни проверки на всички посетители, като изискват от тях да показват паспортите си, за да получат зрителски пропуск. Организаторите също така отрязаха достъпа на коли, които не са с местни
регистрационни номера или нямат специален пропуск, а охранители проверяват всички пътуващи с влак, които идват на работа в Сочи. Някои правила в сферата на сигурността са чиста приумица –
журналистите могат да се качват във влака с храна и напитки, но доброволците на олимпиадата не могат.

8

Паркинг до летището в Сочи бе опразнен в опит да се намали до минимум заплахата от коли бомби. Това принуждава посетителите да извървяват дълъг път, за да хванат такси или автобус. Шведов каза, че транспортната инфраструктура в Сочи остава уязвима за евентуални заплахи. Той посочи, че няма огради, които да предпазват някои участъци от жп линията, което я прави лесно достъпна. Той предупреди, че самолети, прелитащи ниско над морето към летището, също могат да бъдат взети на прицел. Нежеланието на населението да сътрудничи на полицията също може да затрудни откриването на заплахи, каза Шведов. „Хората не вярват на агенциите за сигурността“, заяви той. „Страх ги е да позвънят, защото разбират, че могат да се превърнат в заподозрени, вместо да бъдат похвалени за бдителността си“.

През 2004 г. терористи заложиха експлозиви на нов стадион в столицата на Чечения Грозни по време на строежа му. Убит бе подкрепяният от Москва президент на републиката Ахмад Кадиров, баща на настоящия, Рамзан Кадиров. Повечето анализатори обаче се обединяват около мнението, че строгият контрол вероятно е предотвратил такава заплаха в Сочи.

„Спекулациите, че са заложени експлозиви в олимпийските съоръжения, изглеждат пресилени“, заяви Матю Клемънтс, редактор на списание „Джейнс интелиджънс“. „Строителните работници бяха
проверявани преди работа и дори някой подходящ човек да е могъл да заложи експлозиви, значи е минал незабелязано през различните проверки“. Клемънтс твърди, че е трудно за екстремисти да проникнат в строго охраняваната зона на олимпийските обекти.

„Все още смятаме, че рискът от нападение преди или по време на игрите е най-голям за цели извън зоната за сигурност в Сочи, в градове като Волгоград, Ростов на Дон, Краснодар, Ставропол и Астрахан“, каза той.

Кадиров заяви по-рано този месец, че чеченският бунтовнически лидер Доку Умаров, който призова през юли последователите си да ударят игрите, е мъртъв, но не представи никакво доказателство. Експерти обаче казват, че Умаров е изиграл предимно символична роля като ръководител на „Кавказки
емират“ – група от самостоятелно действащи екстремистки клетки. „Умаров направи основното, като им даде сигнал“, заяви Солдатов. Може те да действат независимо, без значение дали той
е жив или не“.

9

Някои американски депутати се оплакаха, че Русия не си сътрудничи достатъчно със САЩ за осигуряване на безопасността на американците. Въпреки това директорът на ФБР Джеймс Коуми заяви пред комисията по разузнаването към Сената тази седмица, че сътрудничеството се е подобрило. САЩ изпратиха два военни кораба в Черно море, които ще останат там по време на олимпиадата, в случай че бъдат необходими за евакуации, медицинска помощ или комуникации.

Между страховете от терор, има и много, които приветстват видимата сигурност в Сочи. „Сигурността е такава, каквато имат президентите“, каза Олга Зубова, посетител от руския град Перм.
„Страхотно е. Чувствам се чудесно“.

(Владимир Исаченков и Наталия Василиева от Асошиейтед прес)

 
 
Коментарите са изключени за Най-големият риск за олимпиадата в Сочи са терористите самоубийци