Може ли Китай да донесе мир на Афганистан?

| от |

Китай се въздига от пепелта, за да играе важна роля в мирния процес в Афганистан, след като чуждестранните военни контингенти се подготвят да напуснат страната в края на месеца. Усилията на Пекин включват покана към талибаните да посетят Китай. Скептиците може да попитат как така Китай, който никога преди не е играл подобна посредническа роля извън границите си, може да успее там, където САЩ, НАТО и съседите на Афганистан се провалиха.

През последните 13 години САЩ и НАТО играха водеща роля в Афганистан и Китай ги подкрепяше, но сега, когато САЩ си тръгват, Афганистан е изправен пред съдбоносен период и Китай е готов да поеме по-голяма роля, посочват китайски представители. Президентът на Афганистан Ашраф Гани вече посети Пекин, за да поиска от Китай да поеме посредническа роля и да окаже натиск на Пакистан, близък съюзник на Китай, да позволи на Афганистанското правителство да се срещне с талибанските лидери, пребиваващи в Пакистан. Влиятелната пакистанска армия, която взима всички важни външнополитически решения в страната, даде знак, че е готова да обмисли участието си в евентуален мирен процес, веднага щом Афганистанците инициират такъв. Китай вече е започнал разговори на няколко фронта за това как съседните на Афганистан държави могат да подпомогнат мирния процес в Афганистан.

Единият фронт включва Китай, Афганистан и Пакистан, а вторият – група от регионални държави, обединени под името „Шест плюс една“, която включва САЩ, Русия, Китай, Индия, Пакистан и Иран и Афганистан.

Втората група се е срещала вече два пъти. Особено важни са тристранните разговори, които вече се водят между Китай, САЩ и Афганистан с оглед на изтеглянето на САЩ от страната. Китай потвърди, че няма намерения да разполага свои военни части в Афганистан, но определено смята да играе по-голяма роля в региона. Причините, поради които Китай полага толкова дипломатически усилия, за да посредничи в един международен конфликт, нещо, което не е правила никога досега, са рисковете, които го заплашват от юг. Евтиният афганистански опиум наводнява Китай, докато уйгурските ислямски екстремисти от Хинган са обвинявани в тероризъм. Стотици от тях са базирани в Пакистан и Афганистан и са подкрепяни от талибаните и Ал-Кайда. Всъщност, Китай ще продължи да се сблъсква с нарастваща заплаха за националната си сигурност, докато различни военни групи продължават да откриват убежище в Афганистан и Пакистан.

По-дългосрочната стратегия на Китай включва и икономическо развитие, по-конкретно изграждането на Пътя на коприната, който включва и Пакистан, и Афганистан. Китай инвестира милиони долари в автомобилна и жп пътна мрежа, която ще се простира от Западен Китай до Германия, прекосявайки десетки държави. Афганистан, който има богати залежи на полезни изкопаеми и петрол, които Китай иска да разработва, е важна част от тази мрежа. Китай иска да построи северно-южен икономически коридор през Пакистан, по който да се доставя енергия от Персийския залив до Китайската граница. Китайските инвестиции в такива мащабни проекти може да се окажат силен стимул за Пакистан, Афганистан и талибаните да седнат на масата на преговорите. Дипломати описват това и като уникална възможност да се даде начален стимул за развитие на слабата икономика на Пакистан и Афганистан. Над 100 милиарда долара ще бъдат инвестирани само в построяването на афганистанската и пакистанската част от Пътя на коприната. Но нищо няма да се случи, докато многобройните войни в региона не спрат. Това включва бунтовете в Белуджистан, насилието в Карачи и талибанските атаки в Пакистан и Афганистан. Много неща ще зависят от това дали Пакистанската армия е готова да се възползва от ситуацията и да принуди афганистанските талибани да седнат на масата на преговорите. Според дипломатически източници, Китай вече е установил свои собствени контакти с талибаните. Все пак, Китай едва ли ще участва в мирните преговори между президента Гани и талибаните. Китай иска да подготви преговорите, да осигури неутрална територия и да остави двете страни да разговарят, поради което Китай усилено очаква Ашраф Гани да предложи мирен план, както и да получи подкрепа от армията на Пакистан./BBC/Фокус

 
 
Коментарите са изключени за Може ли Китай да донесе мир на Афганистан?