Марин льо Пен остана без фракция

| от |

Борбата за лидерство сред евроскептиците изигра лоша шега на Марин льо Пен и нейния холандски съюзник Герт Вилдерс – британският популист Найджъл Фараж успя да ги „надцака“ и създаде своя група в Европейския парламент, пише Дойче веле.

0,,17675632_303,00

Марин льо Пен не е от най-колебливите: миналата есен в Хага лидерката на френския „Национален фронт“ шумно прокламира заедно с шефа на холандската „Партия на свободата“ Герт Вилдерс създаването на европейски Алианс на свободата. Така двамата заявиха намерението си да сформират обща евроскептична фракция в Европейския парламент и да освободят европейските граждани от „Чудовището в Брюксел“.

Грандиозните планове на льо Пен обаче изглежда се провалят: французойката така и не успя да създаде група от съмишленици в Европейския парламент, а самата тя да стане паневропейска ръководителка на новите десни евроскептици.

Символичното поражение

За създаването на фракция в ЕП са необходими най-малко 25 депутати от седем страни. Със спечелените от френския „Национален фронт“ 23 мандата в европарламента льо Пен почти изпълни единия критерий за създаването на фракция, но претърпя провал по „географския“ показател: тя спечели за каузата италианската „Северна лига“, австрийската „Партия на свободата“, белгийската „Влаамс Беланг“ /“Фламандски интерес“/ и се беше договорила за сътрудничество с полската „Нова десница“. Оставаше ѝ да намери съмишленици само от още две страни, макар малко преди това да бе декларирала пред медиите своята твърда увереност, че новата фракция ще бъде създадена, припомня по този повод агенция ДПА.

Шефът на холандските популисти Герт Вилдерс се опита да омаловажи поражението, изразявайки на свой ред увереността, че новата фракция ще бъде създадена по-късно в хода на мандата на новия парламент. Вярно е, че нова група може да бъде създадена по всяко време, но ключовите постове в ЕП се попълват сега – съществуващите парламентарни фракции ще си ги разпределят помежду си. Същото важи и за времето за изказвания на отделните фракции, както и за допълнителното финансиране за групите в парламента.

Но дори и по-късно да бъде създадена фракция, провалените планове на Марин льо Пен са символично поражение за нея и нейната партия. За да не навреди на имиджа си, преди това тя отказа да сключи пакт с открито неонацистки формации като германската „Националдемократическа партия на Германия“ и гръцката „Златна зора“. Междувременно и други лидери на евроскептични европейски партии, освен британския популист Найджъл Фараж, започват да странят от Марин льо Пен, тъй като се опасяват за имиджа си. В тази връзка швейцарският „Нойе цюрхер цайтунг“ припомня, че лидерът на „Партията на независимостта на Обединеното кралство“ /ЮКИП/ разглежда Марин льо Пен като дясна екстремистка.

Без „Интернационал на националистите“

Поражението на льо Пен представлява победа за Найджъл Фараж, който води люта битка с франзцузойката за лидерството в лагера на десните евроскептици. Малко изненадващо за наблюдателите, водачът на ЮКИП успя да привлече италианското „Движение 5 звезди“ на комика Бепе Грило и заедно с евродепутати от още 5 страни създаде нова фракция от 48 души под името „Европа, свобода, демокрация“. Особено болезнено за Марин льо Пен е това, че в групата на Фараж влезе отцепилата се от Националния фронт Жоел Бержрон, избрана във Франция с листата на льо Пен. По груби изчисления хората на Фараж могат да разчитат на годишна допълнителна субсидия от омразния им Европейски парламент на стойност 5,6 милиона евро, отбелязва още „Нойе цюрхер цайтунг“.

Така голямата победителка от изборите във Франция се превърна в голямата губеща в Европарламента, пише ДПА, цитирайки италианския либерален вестник „Стампа“. Нейният бленуван „Интернационал на националистите“ така и не се състоя, посочва изданието.

 
 
Коментарите са изключени за Марин льо Пен остана без фракция