Марек Юнион-Ивкони спечели титлата за трета поредна година

Марек Юнион-Ивкони грабна златото във волейболния ни елит за трети пореден път. Дупнишкият клуб победи за втори път Левски Боол с 3:1 (25:23, 24:26, 26:24, гейма във финалната серия.

204639_IMG_6200

Въпреки скандалите около провеждането на финалните срещи и това, че Марек не успя да използва правото си на предимство поради първото място в редовния сезон, момчетата на Найден Найденов показахa, че са недостижими за съперниците си в Суперлигата през последните години и завършиха този сезон без нито една шампионатна загуба, регистрирайки внушителните 28 победи от 28 мача във волейболния елит на България.

Първия гейм започна много добре за Марек. При 4:3 дупничани хванаха на тройна блокада атаката на Симеон Александров през центъра и изравниха резултата. Именно благодарение на много добрия си блок Марек успя да поведе с 2 точки при 7:5. Двата тима се оттеглиха за първо техническо прекъсване при резултат 8:6 за дупнишкия клуб след добра атака на Венелин Кадънков. Шампионите направиха преднината си още по-комфортна и при втората техническа пауза тя беше вече 4 пункта – 16:12. След прекъсването столичани се опитаха да обърнат развоя на гейма, но Марек не допусна това и в крайна сметка спечели с 25:23.

Никой от двата тима не успя да вземе по-голямо преимущество в началото на втората част, а резултатът на първото техническо прекъсване беше 8:6 в полза на на столичани. Левски поведе с 9:6, но успешна атака на Георги Елчинов от Марек не позволи на съперника да се откъсне в резултата. Блокаут при 15:13 за столичани им позволи да се оттеглят за втора техническа пауза с 3 пункта аванс – 16:13. Веднага след паузата Христо Цветанов хвана на единична блокада Венцислав Трифонов и увеличи преднината на Левски на 4 точки. Блокаут на Георги Елчинов позволи на Марек Юнион-Ивкони да изравни резултата при 21:21. Атака на Смилен Мляков бе хваната от дупнишката блокада и това позволи на шампионите да поведат с 23:22. При 23:23 Гьорги Гьоргиев показа изключително самочувствие и пусна топката за 24:23. Левски Боол обаче показа характер и обърна дупничани, спечелвайки гейма с 26:24.

Дупничани започнаха много добре третия гейм и още в началото дръпнаха с 4:1. Шампионите запазиха предимството си от три точки до първото техническо прекъсване, дошло при 8:5 в тяхна полза. Веднага след паузата дупнишкият клуб направи две поредни точки и направи аванса си още по-комфортен – 10:5. Блокаут на Венелин Кадънков направи цели преднината на Марек Юнион-Ивкони цели 7 пункта при 15:8. Толкова бе и разликата между двата тима на втората техническа пауза, дошла при 16:9 за дупничани. След прекъсването Левски Боол се активизира и постепенно намали пасива, като дори успя да изравни при 23:23. При 24:24 обаче столичани направиха две поредни грешки – аут от начален удар и аут при атака, което позволи на Марек Юнион-Ивкони да спечели гейма с 26:24.

Четвъртата част бе много равностойна. Съперниците водеха люта битка точка за точка и нито един от тях не успя да дръпне в резултата. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 в полза на Левски Боол. При 13:12 за Марек Борислав Апостолов направи ас и по този начин дупничани дръпнаха с 2 точки за първи път в четвъртия гейм. Успешна блокада на Венелин Кадънков и Венци Трифонов увеличи аванса на шампионите на 3 пункта преди втората техническа пауза – 16:13. Блокада на Венци Трифонов при 23:20 даде цели четири шампионски мачбола за дупничани и вдигна цялата публика на крака. След грешка в началния удар на Левски, Марек успя да завърши мача и по този начин спечели трета поредна титла. Левски остана втори, а третото място е за отбора от Габрово.

Димитър ИКОНОМОВ, zadupnitsa.com

Коментарите са изключени за Марек Юнион-Ивкони спечели титлата за трета поредна година