Мълчанието на САЩ за Кипър

| от |

в.“Катимерини“, 29 октомври, Атина

Оглушителното мълчание на САЩ през последните десетина дни, докато продължава напрежението в изключителната икономическа зона на Република Кипър, отразява нежеланието на правителството на Обама да се конфронтира с Анкара в момент, когато тя представлява един не готов от една страна, но засега необходим партньор в битката срещу „Ислямска държава“, върховната стратегическа цел на САЩ.

Вашингтон даде да се разбере и повтаря непрестанно, че признава правото на Република Кипър да извършва проучвания за откриване на нефт и газ в изключителната икономическа зона на острова, но не прави крачка напред, за да конкретизира вината за напрежението, наблюдавано сега в района.

Говорителката на Държавния департамент в редица случаи се въздържа да критикува Анкара, ограничавайки се с общ призив за въздържане от действия, които могат да изострят напрежението в района.

Тя каза, че „САЩ продължават да вярват, че петролните и газови находища на острова, както и всички негови ресурси, трябва да бъдат поделени „справедливо“ между двете етнически общности в рамките на едно цялостно уреждане на кипърския проблем“.

Изборът на думата „справедливо“ съвсем не е случаен, а е част от разработка на компетентни представители, според която каквито и печалби да произтекат, те ще трябва да бъдат разпределени в зависимост от процента на населението на острова.

Във всеки случай в конкретната ситуация американският подход е повлиян от необходимостта от по-ефикасно управление на заплахата „Ислямска държава“, засенчваща „други въпроси“.

САЩ инвестират в мобилизация на правителството на кипърския президент Никос Анастасиадвис и привличането му към западната коалиция. Вашингтон прие позитивно оста Гърция-Кипър-Египет, която ще придобие по-конкретна форма на предстоящата среща на върха на трите страни в Кайро на 8 ноември.

Турция обаче не крие недоволството си от това сътрудничество, подето от трите държави в Източното Средиземноморие, с които връзките й са от трудни до конфронтационни.

Геополитическият формат се усложнява от обстоятелството, че един от вероятните коридори за пренос на природен газ преминава през Турция.

Неувереният, колеблив подход на правителството на Обама тревожи кипърската гръцка етническа общност, която остана насърчена от публичните изявления на американския вицепрезидент Джо Байдън. Американските гърци в свои писма до Байдън и държавния секретар Джон Кери настояха да бъдат осъдени турските провокации край бреговете на Кипър.

По време на неотдавнашна дискуция във Вашингтон представител на Държавния департамент подчерта нарасналия американски интерес към Кипър, придаде особена значимост на енергийния аспект и отбеляза, че САЩ подкрепят предложението на кипърския държавен глава Анастасиадис за мерки за изграждане на доверие между двете общности на острова и за връщане на затворения град Фамагуста на законните му жители.

Джон Кери даже бе дал израз на намерението си да посети в скоро време Никозия с мотива, че би дал тласък на процеса за намиране на решение на проблема с разделения остров. Сега може би ще е нужно да го направи, за да загаси „огъня“. /БТА/

 
 
Коментарите са изключени за Мълчанието на САЩ за Кипър