Кунева: Сравнението с Румъния категорично не е в наша полза

| от |

Докладът на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и оценка в областта на правосъдието и вътрешния ред ще бъде тежък, а сравнението между нас и Румъния категорично няма да бъде в наша полза.

Това заяви на брифинг в Министерски съвет вицепремиерът Меглена Кунева, предаде репортер на БГНЕС.

Кунева се срещна с медиите преди заседанието на Съвета на европейските въпроси към Министерски съвет, като изнесе повече подробности във връзка с изпълнението на ангажименти, произтичащи от членството на България в Европейския съюз. Вицепремиерът обяви, че част от страните-членки настояват резултатите от доклада за механизма за сътрудничество и оценка да се обвържат със структурните фондове, но не очаква това да издържи. Друга последица е влизането в Шенген, макар да няма пряка връзка между двете неща, подчерта Кунева. Въпреки липсата на пряка връзка, през февруари на заседание на Съвета на министрите на ЕС е прието, че при два последователни положителни доклада за Румъния, страната може да започне постепенно влизане в Шенген. „Нашите съседи имат основание да настояват за това, а след като механизмът работи там, значи нямаме основание да кажем, че той не работи и не е измислен както трябва. Причините трябва да се търсят тук – в забавяне на мерките, липсата на политическа и обществена воля“, каза Кунева и изрази надежди, че щрихи на такава воля са започнали да се появяват и у нас.

Трябва да се случат три ключови събития – избор на нов председател на Върховния касационен съд, избор на нов Главен съдебен инспектор към ВСС и съдебна реформа, посочи Кунева и заяви по адрес на вътрешния и правосъдния министър, че са енергични и решени да върнат влизането в Шенген като приоритет. „Шенген не е просто име на едно градче. Шенген е икономика“, настоя Кунева и припомни, че е обещала във всички си действия да работи за икономиката. Според Кунева при отваряне на въздушните граници от страна на Румъния много хора ще предпочетат да кацнат там.

Меглена Кунева отново призна, че по всяко вероятност изчезването на тефтерчето на Филип Златанов ще влезе в новия доклад, тъй като касае изчезване на веществено доказателство, но отказа да коментира евентуалната промяна на инициали в тефтерчето.

От началото на членството ни в ЕС до днес Европейската комисия е започнала общо 328 процедури срещу България, обяви Кунева. Тя уточни, че у нас се е наложило определението „наказателна“ процедура, но тя няма наказателен характер, а цели решение чрез диалог. „Процедурите са част от живота на ЕС, но не трябва да стигат до край. Те са аларма, че се случва нещо лошо“, каза още Меглена Кунева.

Поради изпълнение на задълженията от страна на България са закрити 261 от всички 328 процедури, като все още са открити 67 такива, съобщи Кунева. От тях 57 са на етап официално уведомително писмо, което е първият етап на досъдебната фаза на процедурата за нарушение, каза Кунева и подчерта, че се очаква закриването на повече от 1/3-та или 18 процедури поради изпълнение на ангажиментите ни. 10 процедури са на етап мотивирано становище, което е последен етап от досъдебната фаза. 6 са процедурите в съдебна фаза, като 2 от тях са на етап решения на ЕК за сезиране на Съда на ЕС.

От началото на 2014 година имаме 47 нови отворени процедури, което е увеличение спрямо 2013 година, когато в края на годината новите процедури са били общо 19, каза Кунева. Тя заяви, че е оптимист относно отворените нови процедури през тази година, тъй като в голямата си част те касаят липса на осъвременяване на законодателството и могат да бъдат решени при наличието на работещ парламент.

Меглена Кунева бе помолена да коментира и свои думи от началото на 2013 година, когато тя твърди, че „ГЕРБ не търсят партньор, а съучастник“. На въпрос в партньорство или в съучастие участва днес Реформаторския блок Кунева отговори, че РБ участва в „единствената възможна коалиция“. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Кунева: Сравнението с Румъния категорично не е в наша полза