Крим гласува за присъединяване към Русия

| от |

Untitled 7В Крим и Севастопол днес се състои референдум, на който се поставя въпросът за отделянето от Украйна и присъединяването им към Русия.

Върховният съвет на Крим вече прие Декларация за независимост, а също се обърна към Москва с молбата автономната република да бъде приета в Руската федерация. Сега това решение трябва да бъде потвърдено с вота на жителите на полуострова.

До този развой на събитията се стигна след „горещата зима“ на Майдана в Киев. На 21 февруари президентът Виктор Янукович и опозицията подписаха със западно посредничество споразумение, което предвиждаше предсрочни президентски избори. Но още на следващия ден Виктор Янукович на практика бе свален, а властта бе взета от довчерашните опозиционери с решаващата подкрепа на радикалните националисти. Веднага бе приет закон, която отменя националния статут на руския език и другите регионални езици, някои от лидерите на „Майдана“ поискаха преследване на бойците от силите за сигурност и заплашиха Крим с агресивните „влакове на дружбата“, които в миналото доведоха до сблъсъци с местното население.

Полуостровът реши да вземе контрамерки. На митинг срещу фашизма в Севастопол хората избраха нов кмет, а в Симферопол силите за самоотбрана взеха под контрол ключови сгради. На 27 февруари кримският парламент утвърди за нов премиер Сергей Аксьонов и обяви референдум за статута на острова. Първоначално той трябваше да се проведе на 25 май, после датата бе изтеглена на 30 март, а накрая заради нарасналите заплахи тя бе изтеглена още по-рано – на 16 март. Синхронно решение беше взето и в Севастопол. На референдума се поставят два въпроса: „1. Съгласен ли сте с присъединяването на Крим към Русия като субект на Руската федерация? 2. Съгласен ли сте с възстановяването на конституцията на Република Крим от 1992 г. и за статута на Крим като част от Украйна?“

В същото време Севастопол вижда себе си като отделен субект на Русия. Според и.д. кмета Дмитрий Белик „би било правилно, ако Севастопол влезе в състава на Руската федерация като град на федерално подчинение подобно на Санкт Петербург или Москва“.

Русия даде да се разбере, че ще се вслуша в мнението на кримския народ. В Киев и на Запад го смятат за незаконен.

За референдума са създадени 1232 избирателни комисии. Отпечатани са 1 512 725 бюлетини, което съответства на броя на избирателите. Бюлетините са отпечатани на три езика – руски, украински и татарско-кримски. На всички предишни избори бюлетините са били само на украински език. Вотът започва в 8 часа местно време и ще приключи след 12 часа. Ще се провеждат екзитполове.

Оценка за референдума ще дадат 70 наблюдателя от 23 държави, сред които представители на Полша, Австрия, Франция, Германия, Белгия, Унгария, Гърция, Италия, Латвия, САЩ, Израел, а също на Русия. Това са евродепутати, депутати на местни парламенти, а също водещи специалисти по международно право и известни правозащитници.

На полуострова работят около 2 500 журналисти, но акредитации са получили 623 журналисти от 169 издания.

Редът ще се осигурява от милицията и представители на кримската самоотбрана, която по официални данни наброява 10 000 души. /ИТАР-ТАСС

Киев / Украйна

 
 
Коментарите са изключени за Крим гласува за присъединяване към Русия