Корпорациите ще заменят правителствата

| от |

HongKong16_CNT_12Oct10_pr_b

Анализът е публикуван в блога Naked Capitalism

Гигантските корпорации скоро ще заменят правителствата, те лобират за създаването на гигантски зони за свободна търговия, в които ще получат невероятни привилегии: техните права върху патентите ще бъдат защитени 120 години, а властите няма да могат да въвеждат в тези зони нови данъци.

Следващата седмица представителите на САЩ и Европейския съюз ще проведат втори кръг преговори за създаването на Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (TTIP). В момента нищо не е известно за тази структура, освен че тя ще обедини държавите, които произвеждат почти половината от световния БВП, в огромна зона за свободна търговия. Преговорите се провеждат в обстановка на строга секретност.

Където има тайна, има и теория на заговора. Някои виждат в Трансатлантическото партньорство продукт на лобизма на международните корпорации, които се стремят да подчинят света.

Икономическите изгоди от TTIP за икономиките от двете страни на Атлантика не изглеждат толкова очевидни. БВП на Евросъюза и САЩ ще нарастнат общо с около 100 милиарда евро. Някога тази сума можеше да впечатли икономистите. Но в свят, където Федералният резерв печата по 85 милиона долара на месец, това е нищо.

Вместо това корпорациите могат да получат неограничени права благодарение на новото споразумение за урегулиране на споровете между инвеститорите и държавата в рамките на TTIP. Детайлите по този документ все още не се разкриват, но попадналото в пресата споразумение за създаването на още една зона за свободна търговия – Транс-Тихоокеанското партньорство – ни дава яснота относно предизвикателствата пред света, които крият новите търговски съюзи, в които корпорациите могат да получат невиждани привилегии.

Авторските права върху интелектуалната собственост, създадена от корпорациите, ще се пази в течение на… 120 години.

Интернет-доставчиците ще се превърнат в нещо подобно на един „Биг Брадър“ с охранителни функции. Те ще имат правото да осъществяват мониторинг върху активността на потребителите и да премахват забраненото съдържание.

Срокът на монополното ценообразуване на новите лекарства ще бъде удължен. Днес срокът на действие на патентите, позволяващи на фармацевтичните компании ексклузивно да продават даден препарат, не надхвърля като правило 10 години.

Пълномощията на правителствата за регулиране на износа на петрол и газ ще бъдат ограничени.

Данъците върху финансовите операции /например, предлаганият „данък Робин Худ“ за финансовите спекуланти/ ще бъдат забранени.

Правителствата няма да могат да регулират в пълна степен транспорта, здравеопазването, образованието и комуналните услуги.

Независимият изследовател Андрю Гевин Маршал прогнозира, че новите споразумения ще позволят на корпорациите да водят изтощителни войни с чиновниците срещу правилата, които не им харесват. В тази връзка той задава въпроса дали не ставаме свидетели на безпрецедентен глобален проект за налагане на властта на транснационалните корпорации.

Колкото и фантастично да звучат подобни изказвания, в тях има частица истина.

Международните корпорации вече се превърнаха в мощни икономически и политически образования. По данни на изследователската компания „Глобал Трендс“, в класацията със 150-те най-големи стопански субекта над половината места се заемат от корпорациите.

Енергийните гиганти, банките, телекомуникационните компании и веригите за продажба на дребно могат да се конкурират по размери и богатство с най-големите световни икономики.

Доходите на „Роял Дъч Шел“ през 2012 надхвърлят БВП на 171 страни. Корпорацията, в която работят само 90 000 души, заема 26 място в класацията на най-големите стопански субекти, оставяйки зад себе си Аржентина и Тайван.

Общият доход на петте най-големи петролни корпорации – „Роял Дъч Шел“, „ЕксонМобил“, „Бритиш Петролиъм“, „Синопек“ и Китайската национална петролна и газова компания/ е равен на 2,9% от световния БВП. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Корпорациите ще заменят правителствата