Колкото си умен, толкова си и глупав

| от |

istock-6080650-man-numbers_custom-256e2b75f215c39152bf5940789fdfaa36641560-s40-c85

Колкото по-добре се справяте с цифрите и математиката, толкова по-вероятно е да оставите своите политически убеждения да влияят общо на вашето мислене. Конкретно, колко по-умни сте, толкова по-добре можете да извъртите фактите, за да отговарят на вашите вече съществуващи убеждения.

За проучването, университетът Йейл е анализирал два примера с цифри:

На първата група пациенти е даден лекарствен продукт. От тях 223 показали подобряване на състоянието, а 75 – не. В контролната група без лекарства, от 128 пациенти, 107 показали подобрение, докато при 21 не се регистрирало такова.

„Къде резултатите са по-ефективни – в групата, приела лекарството или в другата?

Ако сте като повечето, ще посочите първата. Все пак 223-ма са били добре с лекарството. Обаче ще бъдете в грешка. 83% от тези, които не са приемали лекарството се чувствали по-добре (107 – 21), в сравнение с 74% от тези, които не са го ползвали (223 – 75). Приемът на лекарството намалява шансовете ни да оцелеем.

Във втория пример се дават същите цифри, но сега сценарият е с градове, които са забранили носенето на оръжие. При 223 от тях, въвели забраната, е имало спад на темповете на въоръженото насилие, при 75 – не. В същото време при 107 от градове, в които не е имало забрана, спаднало въоръженото насилие, докато при 21 е имало растеж.

Както и преди, ако гледате в абсолютни цифри, можете да сгрешите. Според тези цифри, престъпността е по-вероятно да спадне в градовете, които няма да приемат забрана за носене на оръжие .

Оказва се, че тези, които са се справили точно с първия въпрос, погрешно разбират втория – защото техните политически възгледи са либерални. В същото време при политическите консерватори няма такъв растеж на тяхната глупост. И това е вярно, въпреки че този пъзел е същият, като тази с лекарството. Всичко, което се е променило са имената в задачата.

Обяснението на учените за това развитие на изследването, което те отдават на нашите политически възгледи, е нещо, което се нарича тезата за когнитивна защита на идентичността, според която културните конфликти, които имаме, са в резултат на нашия умствен капацитет.

Би било погрешно от това да се заключи, че наличието на образование, ценности и интереси е препятствие за здравото мислене, и че би било по-добре без тях. Това е едно от условията да бъдем човешки същества – логичното мислене. Това е нещо, което винаги трябва да се взема предвид, когато залозите са високи, а ние не сме напълно изолирани от проблема или ситуацията.

 
 
Коментарите са изключени за Колкото си умен, толкова си и глупав