#КОЛКО?

| от |

Всички телевизии показват директно избора на новото правителство. Най-артистично заглавие за излъчването си е избрала Нова телевизия – КОЙ е за и КОЙ против.

Ако започнем да се дебнем, няма начин да не се хванем е настроениeто, според един стар виц.

По телевизорите политици коментират карикатури и се обясняват за стари спомени.

Има много рискове, в обществото има нагнетено напрежение и всеки носи страховете и спомените си.
Въпросът #КОЙ пак беше зададен, леко редактиран с Лукарски към него и получи някакъв отговор.

Карикатурата на Христо Комарницки от 2009 година коментира президентът Георги Първанов, като похвали Комарницки и се отчете, че тройната коалиция е постигнала целта си, приемането ни в ЕС. Според него една трета от страните в съюза са по формулата баланс между дясното и лявото.
Реалистично е за местните избори да има и референдум. Имаше президентска инициатива и подписка, която беше неправомерно спряна от миналия парламент. Първанов не се чува с Миков, гледа коментарите му по телевизора.

Глобен и възстановен е главният секретар на НС Иван Славчов. Той отново е на работа след онази поръчка на коли писана за една марка автомобили.

Екатерина Михайлова, Борислав Цеков, Юли Москов, Татяна Буруджиева и Михаил Константинов коментираха в телевизорите правителството.
Тежките компромиси и конфигурациите не се знае до кога ще продължат. Когато се види как ще се вземат трудните решения, тогава ще може да се прецени стабилно ли е правителството.

Преговорите били исторически и публични, а стабилността е начинът, по който се вземат решенията със сянката на страха от нови избори зад гърба.
Защо да не виждаме как всички теглят каруцата напред заедно?

Дано правителството да е успешно, но Валери Симеонов е с резерви, а Росица Янакиева скептична и желае успех на представителя на АБВ в кабинета.

Делян Добрев отказа да коментира защо лично е помолил Бойко Борисов да е го включва в листата на министрите. Решението било продиктувано от лични мотиви.

Стабилно правителство, с парламентарна подкрепа и независимост от златен пръст и за първи път договорено публично е формулата на Цветан Цветанов.

Появата на новия финансов експерт Делян Пеевски не е нужно да бъде коментирана, Владислав Горанов именно заради медийния фокус, в който беше поставен ще бъде особено стриктен при взимането на решенията.

Социологът Боряна Димитрова уточни, че зависи на какви емоционални температури го съхраняват политиците е важно за него. Има рискове от високите емоции, които биха го намалили срокът му на годност.

Преговорите бяха публични, решенията ще се вземат по ясни правила на хартия. Иначе лесни решения няма и обществото изисква и очаква много.

В това време, Атака свика митинг, иска си Волен за вожд.

Епилог.
Медийното напрежение ще намалее, но въпросът е под натиск и от кого.

На хартия в програмната декларация е написано следното:

  1. ПОДОБРЯВАНЕ НА ПУБЛИЧНАТА СРЕДА
    1. Създаване на публична и законодателна среда, която гарантира:
      1. Медийната независимост и медийния плурализъм;
      2. Прозрачността и публичността на собствеността и контрола върху медиите. Премахване на възможността офшорни компании да придобиват собственост и контрол върху електронни и печатни медии.
    2. Политика на прозрачност:
      1. Механизъм за гражданско участие при важни за страната въпроси с възможност за влияние върху управленските решения;
      2. Задължителна предварителна оценка на въздействието на законодателните и нормативните актове;
      3. Приоритизиране на откритото управление като политически ангажимент, осигуряващ на гражданите и техните организации възможно най-пълна и точна информация за управлението и дейността на държавните органи.
    3. Демократизация на изборния процес чрез:
  • промени в изборното законодателство с цел преодоляване на съществуващите дефекти в изборната система: изчистване на изборните списъци от „мъртви души“; въвеждане на активна регистрация; ограничаване на корпоративния и купен вот; въвеждане на машинното гласуване; създаване на преброителни центрове,
  • провеждане на референдум за задължително гласуване;
  • засилено администриране от българската държава на изборния процес в чуждестранните изборни райони.
  1. Разпределение на публичен ресурс за медии по ясни правила без опити за оказване на политическо влияние.
  2. Ефективно гражданско участие в държавните регулаторни органи.
  3. Въвеждане на механизъм за провеждане на национална и европейска гражданска инициатива – 10 хиляди български граждани да могат да предлагат законопроект на Министерския съвет или Народното събрание.
  4. Облекчаване на възможността за провеждането на местни референдуми.
  5. Подкрепа на доброволчеството чрез приемане на Закон за доброволчеството.

10808075_10203491122573791_1150299089_n

 
 
Коментарите са изключени за #КОЛКО?