Кой продава оръжия на Русия?

| от |

Лондон смъмри Франция заради оръжейните ѝ доставки за Русия, но самата Великобритания върши същото. Въпреки събитията от последните месеци, двете държави продължават да доставят военна техника на Русия, предава Дойче веле.

Оръжейната сделка на Франция с Русия, станала обект на остри критики покрай актуалните събития, е всъщност още от 2011 година. По силата на тази сделка тогавашното френско правителство се задължи да достави на Русия два бойни кораба тип „Мистрал“. Хеликоптероносачите могат да превозват 16 хеликоптера, 13 танка, около 100 камиона и 450 войници.

Критика от Вашингтон

Още през 2011 година Съединените щати загатнаха, че не одобряват тази оръжейна сделка с Русия. Днес, три години по-късно, Вашингтон вече говори в прав текст и отправя остри критики. „Тази сделка е крайно неуместна. Ние смятаме, че никой не бива да снабдява Русия с оръжия“, заяви говорителка на външното министерство във Вашингтон. Критика отправи и Белият дом. Джош Ърнест, говорител на президента Обама, заяви, че моментът е „абсолютно неподходящ“ за такива сделки.

Подобно мнение изрази и британският премиер Дейвид Камерън. След свалянето на малайзийския пътнически самолет никоя европейска държава не бива да продава оръжия на Русия, заяви Камерън. И визирайки Франция допълни, че за неговата страна би било немислимо да изпълни подобен договор. Думите обаче са едно, а делата – друго. През март бившият британски външен министър Уилям Хейг обяви, че Великобритания няма да продава на Русия оръжия, които биха могли да послужат за въоръжаването на проруските сепаратисти в Украйна. Замразени бяха обаче само няколко лиценза за оръжейни доставки. Великобритания продължава да продава на Русия снайпери, уреди за нощно виждане, боеприпаси за леки стрелкови оръжия и комуникационни системи.

Лондон и руските олигарси

Франция отвърна на британската критика с остри реплики. „Аз казах на моите британски приятели: Нека си поговорим за финансовия сектор. Да не забравяме, че в Лондон живеят немалко руски олигарси“, заяви френският външен министър Лоран Фабиюс, очевидно визирайки руските парични потоци, които се стичат към финансовия център Лондон. Фабиюс е на мнение, че преди да критикува другите, Великобритания първо трябва да се погрижи за собствените си дела. Преди това и френският президент Франсоа Оланд потвърди, че Франция ще изпълни договора си с Русия и ще достави двата бойни кораба. Защото в случай че не изпълни договора, Франция ще трябва да плати неустойки в размер на над 1 милиард евро. Първият хеликоптероносач ще бъде доставен на Русия през октомври. Доставката на втория кораб ще зависи обаче от това какво ще е поведението на Кремъл оттук нататък, уточни френският президент.

Оръжейните доставки за Русия станаха още по-щекотлива тема, след като европейските външни министри призоваха Еврокомисията да направи предложения за нови санкции срещу Москва. Тези нови ограничения биха могли да засегнат и оръжейните доставки. Но както уточни германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, евентуалните нови санкции ще важат само за сделки, които ще се сключват оттук нататък. От което следва, че договорите на Франция и Великобритания с Русия няма да бъдат засегнати.

 
 
Коментарите са изключени за Кой продава оръжия на Русия?

Повече информация Виж всички