Кой е главният?

| от |

20AP986383870278

Политиците на Европа встъпиха в решаваща схватка за ключовите постове на изпълнителната власт.

Един от най-важните сред тях е длъжността председател на Еврокомисията. Предлагаме ви коментара на Пьотър Искендеров.

Предварителните резултати от гласуването ознаменуваха появата в Европарламента на два еднакви по численост блока – десноцентристката Европейска народна партия и социал-демократите. Това придаде нов импулс на борбата за креслото на ръководител на Еврокомисията и водещи кандидати побързаха да заявят за правата и интересите си. Тон даде бившият премиер на Люксембург и сегашен лидер на „народниците“ Жан-Клод Юнкер. „Европейската народна партия печели европейските избори и следователно, тя иска председателския пост в Европейската комисия“, написа Юнкер в своя Twitter-блоге, без да изчака преброяването на гласовете.

Предварителните резултати действително предоставят първото място на „народниците“ с 213 депутатски мандати., социал-демократите имат 190. Но отсъствието на явно предимство кара лидерите да търсят подкрепа на други партии и блокове, а сред тях най-голям прогрес са постигнали крайните десни и евроскептиците. Ако кандидатурите на Юнкерс и на лидера на социал-демократите, председателя на действащия Европарламент Мартин Шулц бъдат взаимно блокирани, ще бъде необходим трети кандидат. И според налична информация, това може да бъде креатура на Берлин, който се стреми да вземе под пълен контрол Еврокомисията като ключов орган на изпълнителната власт, отговарящ в това число и за финансовите въпроси. Протеже на Германия начело на Еврокомисията би позволило на германските власти и на деловите кръгове радикално да променят съотношението на силите в своя полза.

Резултатите от изборите за Европарламент предвещават изостряне на вътрешната борба в самия Европейски съюз, както и сериозни проблеми в отношенията на Брюксел с другите световни играчи, в това число и с Москва.

Както показва опитът, изпълнителните органи на ЕС традиционно заемат по-сдържана позиция по ключовите политически и особено по търговско-икономическите аспекти на отношенията на ЕС и Русия. Причината се крие в наличието на страните на обективни фактори в полза на взаимодействието, подчерта в беседа с „Гласът на Русия“ политологът Павел Салин:

– ЕС и Русия имат два много сериозни взаимни интереса. На първо място, Русия е интересна за ЕС като доставчик на енергийни носители, а на второ място, като пазар за пласиране на своите товари. Тези две функции по никакъв начин не зависят от резолюциите на Европейския парламент.

Така или иначе, залогът на изборите на председател на Еврокомисията не е толкова персонален, това е и изработване нап дългосрочен курс на ЕС в световната политика.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Кой е главният?

Повече информация Виж всички