Какво искат британците?

| от |

Мнозина британци се страхуват от отпадането на европейските трудови ограничения за българи и румънци. Други пък са изцяло разочаровани от ЕС. Някои британски политици извличат големи ползи от антиевропейските настроения, пише Дойче веле.

uk-eu-doors-web

„В Страсбург може и да не смеят да споменават думата „евроскептицизъм“, но за мен това си е съвсем нормално и разумно определение за идентичността на дадена страна“, заяви председателят на Британската партия за независимост Найджъл Фараж в началото на ноември в реч пред Европейския парламент. „Искаме да живеем и да работим в една Европа на националните демократични държави, искаме да насърчаваме търговията и сътрудничеството. Само че националните граници трябва да продължат да се контролират – това е логичното и разумно поведение на всяка национална държава“, изтъкна Фараж. Неговата партия е смятана за популистка и дясноориентирана, но тя съвсем не е единствената във Великобритания, която печели от антиевропейските настроения на много от гражданите.

Nigel+Farage

„Британски работни места за британците“

През 2007 тогавашният министър-председател Гордън Браун даде паметното обещание, че „британските работни места ще бъдат за британците“. Оттогава насам по време на лов за гласове мнозина политици – както десни, така и леви – се възползват от антиевропейската позиция на много от своите сънародници. Консервативният премиер Дейвид Камерън на свой ред заявява, че Великобритания трябва да обучи своите младежи толкова добре, че те да могат да бъдат конкурентоспособни в глобализирания свят и да не се разчита на работниците от Източна Европа.

„Днес има фабрики, в които половината от работниците са от Полша, Литва или Латвия“, отбелязва още Камерън. От януари 2014 пък в ЕС отпадат напълно и ограниченията за работа за българи и румънци – на този фон на британските политици не им е никак трудно да насаждат страх у сънародниците си, че работните им места могат да бъдат отнети от източноевропейците.

„Правителството продължава да твърди, че по отношение на отварянето на британските граници за българи и румънци не може да бъде променено нищо. Крайно време е от правителството да бъде потърсена отговорност“, казва Фараж. Той цитира данни от едно европейско проучване, съгласно които във Великобритания имало около 600 000 икономически „неактивни“ източноевропейци. Лидерът на Британската партия за независимост посочва също така, че Великобритания плащала детски надбавки за 50 000 деца, които изобщо не живеели в страната, а това струвало на британците един милион паунда седмично.

uk-immigration-lorry

Уклонът към популизъм

Във времената, в които много от британските семейства изпитват финансови затруднения, тези цифри – независимо дали отговарят на истината или не – изострят допълнително настроенията срещу евентуалната заплаха от Изток. „Притокът на мигранти ще бъде водеща тема за европейските избори през 2014“, прогнозира Найджъл Фараж. Според него това е една от най-важните теми, когато става дума и за оставането на Великобритания в ЕС.

Премиерът Камерън отдавна има проблеми както с критично настроеното към Европа крило на своята собствена партия, така и с нарастващата популярност на Британската партия за независимост. От 2010 година насам в страната се обсъжда идеята за референдум, на който британците да се произнесат по въпроса дали да останат в Европейския съюз или не. От правителството обаче заявяват, че едва след 2015-та може да се стигне до подобен референдум.

„Много от британците са разочаровани от отделни аспекти на ЕС, например от прекалената регулация и разходите на европейския бюджет“, казва политологът Крис Хауърт. Коментаторът на „Файненшъл Таймс“ Джон Макдермот пък пише, че освен това популистите набирали скорост покрай все повече спадащото доверие на британското население към политическите елити.

UK-Representation-to-the-EU

Защо Великобритания трябва да остане в ЕС

Британският съюз на работодателите се противопоставя на широко разпространената антипатия към Европа. В годишния си доклад организацията пледира за оставане на Великобритания в Общността. Данните на работодателския съюз сочат, че членството в ЕС носи на всяко британско домакинство до 3 000 паунда годишно, т.е. предимствата надделяват над недостатъците. „Достъпът до европейските пазари с общо 500 милиона потребители е огромен плюс за британската икономика“, пише Съюзът на работодателите в своя доклад и допълва, че същевременно членството в ЕС допълнително е укрепило имиджа на Великобритания като водещ финансов център.

„Великобритания има силно влияние в Брюксел, въпреки че мнозина мислят точно обратното. И това ще остане така, докато разиграваме добре картите си“, казва генералният директор на Съюза на работодателите Джон Кридланд. „Европейският вътрешен пазар е голям успех за Великобритания, която би могла да запази водещото си място на световната сцена само като част от Общността“, убеден е той.

 
 
Коментарите са изключени за Какво искат британците?