Как португалецът Магелан обиколи Земята за Испания и света

| от |

На 20 септември португалецът Фернандо Магелан потегля под флага на Испания на околосветско пътешествие, завършило през 1522 г. и установило кълбовидната форма на Земята и единството на Световния океан, пише inlife.bg

В епохата на Средновековието познанията на Европа за останалия свят били твърде ограничени. А и тържествуващата църковна схоластика е предпочитала да държи в неведение, респективно в подчинение, масите. Всички знаем колко време и израстване е трябвало на човечеството, за да разбере, че земята е кръгла и се върти. Днес от позициите на глобалния нет и със скоростта на развитие на техниката и комуникациите, ни е малко трудно да си представим как се е случвало всичко и всъщност колко грандиозни крачки е трябвало да бъдат направени в името на познанието. За Европа от този средновековен период Азия представлявала “земя на варвари”, а земите южно от Сахара населявани с екзотични животни и странни хора. Далечните Индия и Китай смятали за “страни на изобилието”, обкръжени от “Великия океан”, с който свършвал света.
През втората половина на ХV век европейските мореплаватели и пътешественици откривали нови територии, острови и континенти, които коренно променили представите и познанията за Земята и света. Световната карта всеки ден се попълвала с нови места. Тези рискови пътешествия към непознатото били щедро прегръщани от европейските монарси, които гордо забивали своето знаме и влияние в новооткритите земи.
Силните тогава държави-мореплавателки – Испания и Португалия, изпаднали в сериозен конфликт за подялба на Новия свят. След дълги преговори в 1494 г. било постигнато споразумение за “сфери на влияние”, които се определяли от меридиана, разсичащ Атлантическия океан. Всички земи, лежащи на 2000 км. западно от Африка, били предадени на Испания, а в източна посока- на Португалия. Но и двете сили така и не се примирили с това и идеята за търсене на западен път към Индия продължила да ги занимава.

Magellan_1810_engraving

Как да се заобиколи новооткритата суша – Америка? Има ли път и къде води той? Отговорите на тези въпроси се заел да даде Фернандо Магелан. И да, дал отговор на човечеството – осъществил първото в историята околосветско плаване, с което практически било доказано, че Земята е кръгла. Неоценим принос в развитието на науката!

Фернандо Магелан е роден около 1480 г. вероятно в Порто, Португалия в семейство на средно заможен португалски благородник. Срещата му с Франсиско Серао, когато станал паж в португалския двор, изиграла решаваща роля в пристрастяването му към откривателството. Магелан и Серао започнали да служат в Морския департамент в Лисабон именно в годините, когато Великите географски открития били в своя апогей. Магелан бил вдъхновен от грандиозните открития на сънародниците си, а и по време на службата си научил много.

Една случка от живота му довела до разрив на връзките му с Португалия и косвено, довело до великата експедиция под испански флаг, която му спечелила неувяхваща слава. Магелан бил несправедливо обвинен в корупция по време на работата си със затворниците и в незаконно присвояване. Португалският крал Мануел отказал да даде каквото и да е възнаграждение на Магелан за неговата дългогодишна служба на държавата. Както често се случва, станало „ползата от вредата”. Огорчен от липсата на признание, Магелан тръгнал да търси работа другаде. И ето, че Испания прегърнала предложените от Магелан услуги. Всъщност той предлага на Краля смел план за достигане на Индия и Китай по западен път край южната част на Америка. Само два месеца след пристигането на Магелан в испанския двор крал Карлос дал съгласието си за експедицията.

Detail_from_a_map_of_Ortelius_-_Magellans_ship_Victoria

На 20.10.1519г. флотилията на Адмирал Магелан в състав от 5 кораба излиза от испанското пристанище Санлукар де Барамеда. Освен изследователската си тръпка, Магелан бил мотивиран и от обещанието да участва в управлението на всички евентуално открити земи и съответно да стане почетен член на испанският двор.
Корабите, участващи във флотилията на Магелан били флагманът “Тринидад”, “Сан Антонио”, “Консепсион”, “Виктория” и “Сантяго”.

След като спряла на Канарските острови, за да натовари дървен материал и вода, плаването продължило към Бразилия. След 2 месеца стига бреговете на Бразилия и се отправя на юг покрай американския материк. През Март 1520г. корабите на Магелан хвърлят котва в пристанище Сан-Хулиян в днешна Патагония, за да прекарат зимата. По време на една разузнаваща експедиция, един от корабите – “Сантяго” се разбил, а Сан Антонио” обърнал обратно към Испания. На 24 август намалялата флотилия на Магелан отплавала. След неуморно плаване, скоро Магелан открил пролива, който търсел. Аналите разказват, че когато видял западния край на широкия океан, Магелан паднал на колене и заплакал от радост. Когато “Тринидад”, “Консепсион” и “Виктория” се озовали пред спокойните води на океана, Магелан го нарекъл “Тихи” с надеждата, че той ще остане така спокоен през цялото им пътуване.

Щастливи от открития пролив, испанците продължили смело напред, но плаването ставало все по-тежко от липсата на прясна храна и скорбутът. През Март 1521г. корабите на Магелан приближават Марианските острови, а след това достигат група острови, които в последствие са наречени Филипински. Запасите били попълнени, а Магелан започнал да покръства островитяните. За съжаление, пренебрегвайки всички съвети, Магелан се включил в борбата между туземците и това му струвало живота.

С неговата смърт експедицията изгубила своя водач и за известно време целта си. “Консепсион” бил изоставен, а “Тринидад” и “Виктория” прекарали няколко месеца в Молукските острови. Там били натоварени с подправки, но “Тринидад”, който вече не бил толкова здрав не могъл да отплава към Европа. “Виктория” поел по маршрута край нос Добра надежда.

На 6 септември, след пътуване изпълнено с много трудности и лишения, “Виктория” достигнала испанските брегове. Цената на това откритие обаче, била огромна. Четири от петте кораба били изгубени, а от над 230-мата души, отплавали от Испания, се завърнали едва 18. На борда не бил и Адмирал Магелан. Но именно той, с непоклатима вяра в постигането на целта си, с твърдото постоянство в нейното преследване и със силата на несломимата си воля, направил възможно първото околосветско пътешествие, което практически доказало, че земята е кръгла.

 
 
Коментарите са изключени за Как португалецът Магелан обиколи Земята за Испания и света