Къде още има джихадисти по света?

| от |

Радикалните ислямистки групировки като „Ислямска държава“ или „Боко Харам“ се бият в Либия, отвличат хора в Нигерия, обезглавяват чужденци в Ирак и Сирия. Кратък обзор на терористичните ислямистки организации по света, предава Дойче веле.

„Ал Каида“

„Ал Каида“ е смятана за организацията-майка на световния терор. Името ѝ означава „база“ или „фундамент“. Тя е организаторът на атентатите от 11 септември 2001 година. Целта ѝ е създаванато на ислямистка държава, която обхваща всички ислямски държави и територии. След убийството на Осама бин Ладен лидер на терористичната мрежа стана египтянинът Айман аз Зауахири.

Днес „Ал Каида“ представлява разпокъсана терористична мрежа от отделни клетки, които действат автономно в различни страни. Например „Ал Каида в ислямския Магреб“, активна предимно в Алжир и Северно Мали, или „Ал Кайда в Йемен“, превърнат от джихадистите в свой бастион. В Ирак организацията „Ислямска държава“ се отцепи от „Ал Каида“. Според арабски вестници, съществува връзка между поддръжници на свалените режими в Либия, Ирак и Йемен и отделни подгрупи на „Ал Каида“. Бившите поддръжници на старите режими се опитват с помощта на терористичната мрежа да свалят новите правителства и да се върнат на власт.

„Ислямска държава“

Сунитската терористична организация „Ислямска държава“ за кратко време привлече много поддръжници и завладя обширни територии в Ирак и Сирия. Името на организацията издава идеологическата ѝ цел. Преди тя се наричаше „Ислямска държава в Ирак и Леванта“. Впоследствие това регионално ограничение отпадна от името, а властовите ѝ амбиции вече не познават граници.

„Ислямска държава“ е много по-радикална организация от „Ал Каида“. Твърди се, че някои държави в Персийския залив финансират терористите. Експертите изчисляват броя на бойците на „Ислямска държава“ на около 10 000 души. Терористичната мрежа получава подкрепления от потисканото сунитско малцинство в Ирак. Към това се прибавят и голям брой чуждестранни джихадисти и бойци, приели исляма.

„Фронт Ан Нусра“

Организацията е подразделение на „Ал Каида“. Името ѝ означава „Фронт за подкрепа на сирийския народ“. Основана е през втората половина на 2011 година и е смятана за една от най-значимите бунтовнически групировки в Сирия. Целта на организацията е създаване на ислямска държава в Сирия и Леванта, тоест във всички държави от източното Средиземноморие.

„Фронт Ан Нусра“ наброява между 5 000 и 7 000 бойци и е активна предимно в северната част на Сирия. В идеологическо отношение организацията почти не се различава от „Ислямска държава“. Единствената разлика е в това, че фронтът ограничава своите властови апетити до Сирия и части от Ирак. През август „Фронт Ан Нусра отвлече 40 „сини каски“ на ООН в сирийската част на Голанските възвишения.

„Ал Каида в ислямския Магреб“ (АКИМ)

Ораганизацията е създадена през 1998 година под името „Салафистка група за проповед и борба“. Тя възниква по времето на алжирската гражданска война от началото на 90-те години. През 2007 година организацията се преименува в „Ал Каида в ислямския Магреб“ и се идентифицира като северноафриканския клон на „Ал Каида“.

Терористичната организация е известна с много отвличания на западни туристи в Алжир. Едновременно с това тя извършва и редица атентати в Алжир и Тунис. През януари 2013 година клон на терористичната групировка щурмува петролно поле в Югоизточен Алжир и взе много заложници. В операция на алжирската армия за освобождаване на заложниците загинаха 40 души. АКИМ поддържа тесни връзки с терористични организации в Либия и Мали.

„Боко Харам“

Името на тази терористична организация означава нещо от рода на „западното образование е грях“. Тя оперира предимно в мюсюлманската част на Северна Нигерия и иска да въведе шериата в цялата страна. „Боко Харам“ е известна с масовите си отвличания. Терористите от групировката лесно вербуват младежи в бедна Нигерия, а нигерийските сили за сигурност са безсилни пред тежко въоръжените терористи. Само през първите четири месеца на 2014 година бойци от „Боко Харам“ са избили 2 000 души. През април 2014 групировката нападна и отвлече 300 ученички-християнки. И до днес те са в ръцете на похитителите.

„Ансар аш Шария“

„Поддръжници на ислямското право“ – така се наричат терористичните организации в Либия и Тунис, обединени под името „Ансар аш Шария“. Има и няколко групи, които са активни в някои държави в Близкия изток и Северна Африка. Целта на групировката е въвеждане на шериата (ислямския закон). „Ансар аш Шария“ е отговорна за атентата срещу консулството на САЩ в Бенгази на 11 септември 2012 година. При нападението загинаха много хора, в това число и американският посланик. Експерти твърдят, че организацията поддържа връзки с „Ал Каида“. Терористите от „Ансар аш Шария“ отричат това.

„Ансар Дине“

„Ансар Дине“, или „Поддръжници на религията“, е терористична организация в Мали с определени контакти с „Ал Каида“. Групировката е създадена по време на въстанието на племето Туарег през 90-те години и се бори за неговата независимост, макр да представлява само малка част от туарегите. Освен това тя иска да въведе шериата в завладените от нея територии. През лятото на 2012 година „Ансар Дине“ разруши мавзолея на Сиди Махмуд Бен Амар в Тимбукту, който е в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. В началото на 2012 година терористичната групировка атакува няколко държавни учреждения в Мали и само масивната военна намеса на френските въоръжени сили спря нападението на терористите.

Милициите „Аш Шабаб“

„Харакат аш Шабаб ал Муджахедин“, или „Муджахидинско младежко движение“, по-известно като „Аш Шабаб“, е терористична организация, която се бори за създаването на фундаменталистка ислямска държава в Сомалия. Ислямистките милиции се формират между 2004 и 2006 година. По това време Сомалия е в гражданска война, която продължава вече 15 години. Терористичната групировка извършва нападения и в цяла Източна Африка. През септември 2013 година групировката атакува голям търговски център в Найроби и уби над 60 души.

Днес милициите „Аш Шабаб“ контролират обширни територии в Средна и Южна Сомалия. Някои от лидерите на организацията твърдят, че си сътрудничат тясно с „Ал Каида“. Освен това терористичната групировка поддържа връзки и с „Боко Харам“.

 
 
Коментарите са изключени за Къде още има джихадисти по света?