Жените и икономиката

| от |

L'Oreal-heiress Liliane Bettencourt

Повече от половината доларови милионери към 2020 г. ще бъдат жени. До такова заключение са стигнали експертите на Британския център за икономика и бизнес (CEBR).

В момента дялът на нежния пол е само една десета част от списъка на най-богатите хора в света. Въпреки това, експертите са уверени, че дамите ще изпреварят мъжете, за което ще им помогне по-голямата продължителност на живота, отговорността при воденето на бизнеса и по-силната връзка между дясното и лявото полукълба на мозъка. Очаква ли човечеството нова “ера на матриархат”?

Оценките на експертите на CEBR са позарително точни. Те уверено посочват цифрата 53%. Нито повече, нито по-малко – именно това ще бъде съотношението на жените и мъжете в списъка на световните милионери след седем години. Учените смятат, че този ход значително ще се отрази на ролята на жените в света на бизнеса.

На какво се основава увереността на експертите? Първият фактор е глобалното увеличаване на броя на разводите и договорите за развод в полза на жените. И второ – по-голямата средна продължителност на живота на жените (80-81 години спрямо 76 години за мъжете). И други проучвания подкрепят изводите и констатациите на британските експерти. Според последните доклади, броят на младите жени, за които професионалната кариера е най-важният приоритет в живота, надхвърля броя на разсъждаващите по същия начин за мъжете. Жените често поемат професионална отговорност. Инвестирайки наполовина по-малко от инвестициите, жените-инвеститори могат да получат 20% повече приходи, отколкото мъжете. Отбеляза се по-силната връзка между дясното и лявото полукълбо на женския мозък, тоест е подходът на деловата жена към решаването на проблемите е по-креативен и интуитивен. Освен това, във всеки случай, в последно време жените проявяват голяма жажда за знания, казва психологът Сергей Ключников пред Гласът на Русия:

– Жените са привлечени от нови знания, нови умения. Ако отидем на някакви курсове, програми за обучение – навсякъде жените са първи. Мъжете не вярват в ефективността на такова обучение. Жените в този смисъл е много по-пластични, отворени към бъдещето.

Днес, най-богатата жена в света, личното богатство на която се оценява на 30 милиарда долара е основният акционер на козметична компания „L’ Oreal” Лилиан Бетанкур. На второ място е американката Кристи Уолтън (28,2 милиарда долара), снаха на основателя на „Wal-Mart” Сам Уолтън. Но „слабият пол” се занимава не само с финанси – жените управляват цели държави. В списъка на действащите президенти и премиери има около 20 женски имена. Ако всичко продължи така, не очаква ли човечеството новата „ера на матриархат” (разбира се, не в смисъл на връщане към общинския строй – става дума за пълна доминация на жените в политиката, икономиката и обществото)?

 
 
Коментарите са изключени за Жените и икономиката