Историческият Истанбул – град между полюсите на миналото и съвременността

| от |

ISTANBUL-MAVI-CAMI

Истанбул, Мануел Мейер от ДПА

Историческият център на Истанбул включва най-разглежданата част от програмата – гигантският дворец на султана Топкапъ, и великолепната Света София, главният храм на някогашната Византийска империя преди да стане джамия.

До него са шестте минарета на величествената Синя джамия, които се издигат в небето. Трябва да се спрем също и в едно от многото кафенета, за да пушим от наргиле. И ако не сте опитвали да се пазарите на Капалъ чаршъ, означава, че всъщност не сте посетили Истанбул.

Тези, които обаче търсят един друг тип Истанбул, ще пресекат северната част на Златния рог, който е дълъг залив.

Ако искате да усетите модерния, готин Истанбул, трябва да дойдете тук, каза Елйем, 22-годишна туркиня.

От терасата на покрива на ресторант „360 Истанбул“ с ефектната му панорама, тя сочи надолу към брега на квартал Бейоглу, сърцето на западния тип Истанбул, който много туристи пропускат.
От тук вие дори можете да видите туристическите атракции на стария град, се смее Елйем.

Тя си пийва глътка джин с тоник, докато бавно се поклаща под звуците на някакво чилаут парче. Както и другите жени в „360 Истанбул“ тя е облечена секси. Младите мъже са облечени по различен начин – елегантни или хипарски, в зависимост от вкуса.

Елйем сочи на север и казва – „Там е известният площад Таксим“. Тя говори за епицентъра на масовите протести миналото лято. Тя признава, че плановете за премахването на тамошния парк, за да бъде освободено място за строителство, са били само импулс, а не истинската причина за протестите.
Протестиращите на площад Таксим бяха главно млади хора, които подозират министър-председателя Реджеп Тайип Ердоган в опит да ислямизира Турция.

Той иска да ни забрани да пием алкохол и иска да носим отново забрадки. Само си представете това, казва Елйем гневно, докато си чати по смартфона с приятеля си.

Една разходка по криволичещите тесни улички на Бейоглу може да покаже колко дълбоко е разделението между ислямските традиции и модерната обстановка на Турция. Мултикултурният квартал е един от най-популярните райони в Истанбул за студенти и за забавления.

Нищо тук не изостава зад Берлин, Лондон или Париж. Магазини на всички най-големи международни марки – от Зара до Епъл, булевард Истиклял, който сега е пешеходна зона, обградена от двете страни от великолепни сгради в стил Арт Деко.

Старият трамвай, който бавно се движи по пътя си със звънтящ звънец през масите хора, е като носталгичен спомен от минали дни.

По страничните улички млади дизайнери предлагат последните си творения в малки стилни бутици. Повечето от арт галериите на града може да бъдат открити в този бохемски квартал.

На брега, в бивш склад на пристанището, истанбулският модерен музей от 2004 г. показва модерно турско изкуство.

Наоколо млади турци се срещат по терасите на хипарските стрийт-барове, за да пият бира или чай, да флиртуват и да пушат наргиле.

От времената на римския император Теодосий до началото на 20-и век районът е бил наричан „Пера“, което на гръцки означава „извън“. Това е бил квартал, който гледан от центъра на града на султана, е бил „от другата страна“ на Златния рог.

Днес за младите хора като Елйем, центърът на стария град трябва да се смята за намиращ се „от другата страна“.

 
 
Коментарите са изключени за Историческият Истанбул – град между полюсите на миналото и съвременността