Испания по пътя към федеративно устройство

| от |

Сензационните резултати от допитването на жителите на Каталония за бъдещето на региона, най-вероятно, няма да повлияят на краткосрочната стратегия на Мадрид. Въпреки това, Мадрид все пак трябва да вземе предвид тези резултати, за да избегне разпадането на страната.

Резултатите от допитването на жителите на Каталония в неделя не оставят никакво място за съмнение: повече от 80% от участниците в изборите са гласували за независимост на тази автономна област на Испания. Властите на автономията проведоха това допитване въпреки позициите на Мадрид, като се позоваха на правото на каталунците на свобода на изразяване на мнение, залегнало в Конституцията на Испания. Трябва да се отбележи, че активност проявиха 40% от имащите право на глас. Като се има предвид това обстоятелство, да се говори, че каталунците са се изказали за независимост, не е съвсем коректно. Но съвсем да не се вземат под внимание резултатите от изследването – също е не е правилно. Междувременно, Мадрид демонстрира непреклонност. Министърът на правосъдието на Испания Рафаел Катала определи допитването като „ненужно и нямащо никакви правни последици“, внасящо „разцепление в каталонското общество.“

Допитването в Каталуния и относителният му успех, безусловно, допълнително усложняват вътрешнополитическата обстановка. В тази ситуация, всеки компромис ще се разглежда като повод за засилване на натиска. Мнение на политолога Владимир Брутер:

– Докато на власт в Мадрид са „десните“, никакво разширяване на статута на автономнията няма да има. Но, имайки предвид, че рейтингът на „десните“ намалява и те няма да бъдат на власт след следващите избори, може да има промяна на подхода към Каталония. Но до изборите има година и половина и е трудно да се каже, какво ще се случи през това време.

Експертите смятат за очевидна нуждата от разширяване на правата на автономията на Каталония в състава на общата държава. Но до края на мандата им, испанските „десни“ ще се постараят да запазят своите избиратели с твърдост на убежденията и непреклонност на политическата позиция. Те се оказаха в сложна ситуация. Тъй като след Каталония разширяване на автономията могат да поискат и някои други испански провинции. Всичко това в дългосрочен план може да доведе до разпадането на Испания. Затова Мадрид е изправен пред труден избор: той не може да не отчете мнението на каталунците, но да го вземе под внимание до каква степен, каквато каталунците искат, също е невъзможно.

Най-вероятно, правителството на страната ще се опита да намери решение чрез промяна на някои от членовете на конституцията. Възможно е, че Испания постепенно да премине от унитарна държава към федерация. Въобще, това е общоевропейска тенденция, свързана с мащабната трансформация на геополитическата реалност през новия век.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Испания по пътя към федеративно устройство