Интервю с Мартин Шулц: как Европа да стане по-близка за хората

| от |

„Не е ли по-скоро вярно, че Европа обръща гръб на хората?“ – този въпрос на една датчанка по време на дебат за това защо хората се дистанцират от Европа остава в съзнанието на Мартин Шулц в продължение на месеци. „Това изречение наистина ме развълнува“, заяви преизбраният председател на ЕП в интервю. „Може би не е вярно, но трябва да го приемем сериозно, иначе Европейският съюз ще се провали.“

20140709PHT51969_original

Мартин Шулц е първият председател на ЕП, който получава втори мандат на поста, и той е решен да го използва, за да приближи Европа до гражданите. За него същността на ЕС не е изграждането на най-големия единен пазар в света, а осъществяването на положителни промени в ежедневието на обикновените хора. ЕС трябва да обърне внимание на страховете на хората, за да даде отговор на евроскептицизма и екстремизма.

Социална справедливост

„Разделението между богатите и бедните в Европа се увеличава“, заявява г-н Шулц. „Все повече хора работят в несигурни условия, а в същото време свръх богатите продължават да трупат благосъстояние. Хората не смятат това за обосновано и това е нещо, на което трябва да обърнем внимание“. Според него високата безработица сред младите хора е особено тревожна. „Ние можем да реформираме пазара на труда, колкото си искаме, но докато няма икономически растеж, тези хора няма да получат шанс и едно цяло поколение ще обърне гръб на Европа. Рискуваме да загубим цяло поколение.“

Европейско измерение за политиката

Председателят на Парламента смята, че проблемите на хората да разберат Европа не са свързани с липсата на информация. „Разбира се, че можем да направим Парламента още по-прозрачен, можем да открием още повече информационни бюра, но докато обсъждането на европейската политика преминава през филтъра на националните интереси, ще бъде трудно тя да достигне до хората. Затова националната политика трябва да придобие европейски измерения“.

Гласът на хората трябва да има тежест

По време на европейските избори за пръв път няколко големи политически партии предложиха свои кандидати за председател на Комисията. Европейската народна партия (ЕНП) спечели най-много места в Парламента и политическите групи приканиха кандидата на ЕНП Жан-Клод Юнкер да се опита да намери мнозинство за своята кандидатура. По-късно Съветът официално номинира г-н Юнкер за председател на Комисията.

За г-н Шулц, който беше кандидат на Партията на европейските социалисти (ПЕС), номинацията на Юнкер беше повратна точка: „Ако Съветът не бе приел Юнкер, следващите европейски избори щяха да бъдат забравени. Сега изяснихме едно нещо за следващите избори: гласуването има тежест. Ако организираме всичко правилно, ще сме отворили нова глава в европейския парламентаризъм“.

Изяснихме едно нещо за следващите избори: гласуването има тежест.

По-силен Парламент

Решението на Съвета в полза на Юнкер утвърждава позициите на Парламента, посочва г-н Шулц. „Юнкер беше кандидатът на Парламента и номинирането му означава огромен ръст на влиянието на ЕП. През миналия мандат като председател моята цел беше да направя Европейския парламент толкова влиятелна институция, колкото Комисията и Съвета. Това ще бъде моя цел и през втория мандат.“

По-близко сътрудничество с Комисията

Резултатите от изборите имаха влияние и върху решението на Мартин Шулц да се кандидатира отново за председател на ЕП: „Първоначално исках да стана председател на Комисията, но избирателите решиха друго. За двете най-големи политически семейства (ЕНП и ПЕС – бел. ред.) беше нужно да си взаимодействат, за да позволят на Парламента и на Комисията да работят съвместно. Затова беше логично единият (от кандидатите – бел. ред.) да застане начело на Комисията, а другият да оглави Парламента. Комисията ще стане по-близка до Парламента и като резултат ще добие допълнителна легитимност.“

Предстоящите предизвикателства

За новия мандат г-н Шулц има амбициозни планове. „Искам да засиля институционалната роля на Парламента. Смятам, че ЕП трябва да се съсредоточи върху главните въпроси като банките, младежката безработица и безработицата като цяло, промените в климата, енергийната политика“, посочи той и заключи: „Парламентът става по-силен, по-видим“.

 
 
Коментарите са изключени за Интервю с Мартин Шулц: как Европа да стане по-близка за хората