Идеи за над 100 млрд. долара

| от |

Много милиардери са натрупали богатството си, като са имали късмета да им хрумне да продават нещо, за което никой досега не се е сетил – идея за един милион долара, както обичаме да казваме. А как ви се струва идея за един милиард ?

Natural-13

Вижте няколко идеи, които донесоха на своите създатели много пари.

1-во място – семейството на Микеле Фереро – 10 млд. долара

Идеята: започва да предлага течен шоколад и изведнъж всички в света се сещат, че освен като десерт, шоколадът може да се маже и на филия, като бърза закуска.

blnbucksideas01

2-ро място – Брад Хюз – 5.3 милиарда щатски долара

Идея: основател и главен изпълнителен директор на Public Storage – една от най-големите организации, които предоставят услуги за съхранение.Брад е известен с даренията си за борба с рака – с 200 млн. долара основава фондацията Parker Hughes Cancer Center, на името на сина си, който е починал от левкемия.

blnbucksideas02

3-то място – Ралф Лорън – 5 милиарда долара

blnbucksideas03

Идеята: да прибави към класическите поло тениски лого на играч на поло, просто и глупаво, ще си кажете, но защо не се сетихте вие. Цената на една тениска е 50 долара. Лорън е роден в непрестижния квартал „Бронкс“ в семейство на руски емигранти. Работи в универсален магазин. През 1967 г. измисля дизайн на блуза с висока яка, взема заем от 50 000 долара и започва фирмата си. През 1994 г. продава 28% от компанията на Goldman Sachs за 138 млн. долара. През 1997 г. компанията става публична. Благодарение на прочутото „поло“, днес момчето от „Бронкс“ има ранчо в Колорадо и имение в Ямайка.

4-то място – Джеф Безос – 4.4 милиарда долара

Jeff Bezos

Идеята: купувачите на книги да спрат да се разхождат до книжарниците, за да си купуват книги, а да ги поръчват от интернет. Резултатът – създаването на Amazon.com.

5-то място Тай Уорнър – 4.5 милиарда долара

American International Toy Fair Opens In New YorkИдеята: пуска Beanie Babies – малки плюшени играчки с форма на животинчета и имена. За да е по-интересно бройката е ограничена, т. е. се продават като „limited edition“.
Тай не успява да завърши колеж, през 1986 г. започва да продава плюшени играчки. Създава собствена линия, като използва специален „пълнеж“, за да са по-пухкави.

6-то място – Йовида (Тайланд) 3.1 млрд. и Мейтшиц (Австрия) и 3 млрд. долара

blnbucksideas06

Идеята: Ред Бул – газирана напитка с високо съдържание на кофеин и витамин Б, която успешно предлагат на атлети и на младежи, които имат нужда от енергия, за да танцуват по клубовете цяла нощ. Двамата контролират по 49% от компанията. Притежават и няколко спортни отбора. Отделно Йовида притежава TC Pharmaceuticals – компания, произвеждаща енергийни напитки в Тайланд, чиито продажби възлизат на 170 млн. долара на година, както и дял от верига болници. Мейтшиц притежава строителна компания, и др.

7-мо място Марио Морети Полегато, Италия – 3 милиарда долара

blnbucksideas07

Идея: създава обувки с малки дупки в подметките, чрез които краката се проветряват.
Полегато е основател на Geox. Идеята го осенила през 1994 г. Той първо се опитал да продаде дизайна на Nike, но те му отказали.

8-мо Джеймс Дайсън, Великобритания – 1.6 млрд. долара

blnbucksideas08
Идеята: създава прахосмукачка. През 1993 г. представя модела си на уред, който стои изправен и смуче с долната си част, което е много по-удобно за малки пространства.

9 -то място Ханс и Пол Рийгъл, Германия – 1.5 млрд. долара всеки

blnbucksideas09
Идея: да продават сладки малки бонбончета в интересни форми, наречени Haribo.

10-то място Хауърд Шулц – 1.1 млрд. долара
Идеята: Как този човек купи един Starbucks и стана милиардер се чудят и от Форбс. Шулц е син на работници, израснал е в Бруклин. Започва кариерата си като продава тигани и тенджери на шведска фирма. Случайно попада на малък магазин за кафе, наречен Starbucks.

blnbucksideas10
След пътуване до Италия решава да отвори кафене, където да се сервира еспресо, но собствениците на магазина Starbucks били категорично против идеята. През 1985 г. Шулц отваря сам кафене и използва кафето марка Starbucks. Две години по-късно купува Starbucks за 3.8 млн. долара. През 1992 г. прави компанията публична. Днес има 12 000 кафенета по целия свят.

 
 
Коментарите са изключени за Идеи за над 100 млрд. долара