Ибиза – плажове, звезди и може би скоро… петрол

| от |

Освен, че е скривалище за известни личности, испанският остров привлича и други клиенти – петролна компания, която се надява да намери черно злато в дълбините в района. Проектът е подкрепян от правителството но предизвиква недоволството на местната опозиция.

Ibiza-ses-plages-ses-stars-et-peut-etre-un-jour-son-petrole_article_main

“Тук всички са против”, обобщава Карлос Браво, технически координатор на съюза Mae Blava (каталункси за Синьо Море), който включва регионалните власти, общини, еколози, туристически предприятия, профсъюзи и културни мероприятия.

Този колектив “съчетава всичко социално и икономическо на двата острова – Ибиза и Форментера, малката съседка на известната дестинация, достъпна само с лодка”, споделя той.

Посланието, което отправят е ясно: “проучването за нефт не е съвместимо с Балеарските архипелаг, от който са часр островите”

За да покажат недоволството си над 10 000 души се събраха на протест в края на февруари. Знаменитостите, които посещават острова всяка година изразиха подкрепата си.

“Ибиза е в опасност”, възкликна Парис Хилтън пред 12,6 милиона в туитър. Кейт Мос пък позира с надпис “Ибиза казва не”.

Проектът датира от 2010, когато шотландската група Cairn Energy получава четири разрешителни за проучване около Балеарските острови и крайбрежието на Валенсия. Това може да се осъществи в идните месеци ако министерството на околната среда се съгласи.

“Cairn предлага да се започне сеизмична работа в периметър, на разстояние около 50 километра от Валенсия и 53 километра от Ибиза, върху площ от 2400 кв. км.” Компанията обещава да работи в момент, в който няма да се пречи на никой, най-вероятно през зимата.

Ще се използват подводни оръдия с въздух под налягане с които се разкрива дали са налични въглводороди в района. Вълните, предизвикани от тази процедура, която протича на всеки 10 секунди в продължение на 75 дена са изключително шумни, с ниво на звука между 10 000 и 100 000 пъти по-силно от това на реактивен самолет. Това причинява големи щети върху рибите, костенурките и безгръбначните същества, живеещи под водата.

Близо до островите живеят и косатки и делфини, които са особено чуствителни към шума, споделя Txema Brotons, президент на научната асоциация Tursiops. “Това пречи на способността им да общуват и да намиорат храна”.

“Китовете, рибите и техните лаври…всички ще си тръгнат”, казва Пер Валера, представител на обществото на рибарите в Ибиза. “Случвало се е преди, при подобни сондажи”.

Противниците на нефтодобива напомнят, че Ибиза е обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Също така са притеснени за туризма в района.

“Петрола на Балерските острови е туризма”, заяви публично оглавяващият правителството на архипелага Хосе Рамон Бауза.

Централното првавителство от своя страна напомня икономическата реалност: Испания е в криза от 2008 г. насам и е много зависима от вноса на петрол. Проучването за черно злато би могло да създаде 260 000 работни места за 20 години и да предоставя 4,3% от БВП на острова.

Всички останали крайбрежни райони като Андалусия и Каталуния вече са обект на нефтопроучване. На Балеарските острови противниците на проекта са оптимистично настроени и вярват, че може да се спре проекта. Примера от Канарските острови, където вече са направени проучвания и най-вероятно добива ще започне още през лятото не е особено обнадеждаващ.

 
 
Коментарите са изключени за Ибиза – плажове, звезди и може би скоро… петрол