Хора на Си Цзинпин изнeсли от Танзания слонова кост със самолета му

| от |

Високопоставени китайски чиновници, които посетили Танзания през 2013 г. като членове на делегацията начело с президента Си Цзинпин, нелегално купили стотици килогравмии слонова кост и ги изнесли с неговия самолет, предаде Би Би Си.

Информацията идва от неправителствената организация Агенция за екологични разследвания /АЕР/.

Експерти от АЕР разговаряли с двама търговци на слонова кост в Дар ес Салам, които им разказали, че посещението на китайската делегация и голямото търсене вдигнали двойно цената на слоновата кост. Единият от търговците – Сулейман Мочив разкрил пред специалистите, че при визитата на китайската делегация цената на слонските бивници достигнала 700 долара килограма. В огласения доклан на АЕР се твърди, че незаконните покупки били изнесени контрабандно чрез служебния самолет на китайския президент. Официален коментар на обвиненията не последва от страна на китайското правителство.

По думите на танзанийските търговци и в миналото се стигнало до такава ситуация по време на посещението в страната на Ху Цзинтао. Китай е смятан като най-голям пазар на слонова кост в света. Според кореспонденти на западни медии притежаването на слонова кост в Поднебесната империя се счита за знак на висок социален статут.

Продажбата на слонова кост беше забранена през 1989 г. с Конвенцията за международна търговия с представители на дивата флора и фауна, застрашени от изчезване. Документът е подписан и от Китай, и от Танзания.

Въпреки това споразумение в Африка годишно биват избивани десетки хиляди слонове поради голямото търсене на бивни и на китайския пазар. По-рано тази година китайските власти за първи път публично унищожиха 6 т. конфискувани изделия от слонова кост. В Китай и до днес има 150 легални и лицензирани от властите магазини за продажба на слонова кост, които, както се твърди, продавали натрупани до 1989 г. запаси от стока. /БГНЕС.

 
 
Коментарите са изключени за Хора на Си Цзинпин изнeсли от Танзания слонова кост със самолета му