Хилари и конкурентите

| от |

Кандидатурата ѝ за президентския пост се смята за сигурна, макар че официално тя ще бъде обявена едва в края на годината. А конкуренцията не чака със скръстени ръце – ако Хилари Клинтън все пак реши да не се кандидатира, пише Дойче веле.

В края на мандата на Бил Клинтън като президент, семейството му е било финансово разорено и силно задлъжняло. Това призна пред телевизия ABC съпругата му Хилари Клинтън – без капчица притеснение. Двамата с Бил тогава изпитвали истинско затруднение да покриват месечните вноски за притежаваните от тях имоти, както и да плащат за колежа на тяхната дъщеря.

Буря от възмущение

Това изявление предизвика истинско възмущение в американското общество. Но не защото казаното от бившата първа дама не е истина – само адвокатските разходи във връзка с процедурата по импийчмънт на Бил Клинтън възлизали на милиони. А защото много американци през последните години имат съвсем различни проблеми от тези на семейство Клинтън – не как да изплащат ипотеките на няколко имота, а как банката да не им вземе единственото жилище. Да не говорим за това, че и след като Хилари Клинтън вече не е държавен секретар, тя продължава да печели достатъчно добре: за една реч например получава хонорар от 250 000 долара – сума, която надвишава петкратно годишния доход на средния американец.

Хилари Клинтън се опита да заглади конфуза, заявявайки, че съжалявала за думите си, които обаче били чистата истина – макар и да не били уместни. Тя и съпругът ѝ работели много упорито и били възнаградени за своите успехи. Хилари подчерта също, че двамата с Бил винаги са се застъпвали за равни шансове за всички американци.

Америка никога не е имала проблем с богати кандидати за президентския пост. Стига те да убедят хората, че разбират проблемите на обикновения американец. Остава да видим дали този епизод ще навреди в дългосрочна перспектива на Хилари Клинтън. Отсега обаче е ясно, че в лявото крило на Демократическата партия има място и за други кандидати – като сенаторката от Масачузетс Елизабет Уорън.

Конкуренцията не спи

Големите банки имат достатъчно представители в Сената. От по-силно лоби имат нужда американските семейства, казва Елизабет Уорън. Сенаторката може да разчита на подкрепа сред твърдия партиен електорат. Бившата преподавателка от Харвард написа книга, в която нарича „беззъби“ законодателните инициативи на президента Обама за реформиране на финансовите пазари. Почти никой в Америка не се съмнява, че лявата популистка е в сметките за изборите, ако Хилари Клинтън все пак реши да не се кандидатира.

Друг възможен кандидат вляво от Хилари Клинтън е Мартин О’Мейли. Губернаторът на Мериленд от месеци насам неуморно обикаля Айова и Ню Хемпшир, където по традиция се провеждат първите предварителни избори. Той си спечели симпатиите на много американци с темата за миграционната политика. О’Мейли критикува остро администрацията на Обама за това, че иска да връща обратно в родината им децата без придружител, преминаващи мексиканско-американската граница. „Америка не може да бъде страна, която изпраща децата на сигурна смърт“, заяви О’Мейли. Това негово изявление бе последвано от гневно обаждане от Белия дом, но в същото време направи така, че О’Мейли да бъде забелязан от най-бързо растящата електорална група – тази на латиноамериканците.

Според последните допитвания Хилари Клинтън води с голяма преднина пред всички възможни конкуренти в лагера на демократите. Но едно нещо тя е научила, след като през 2008 година така драматично загуби надпреварата с младия тогава аутсайдер Барак Обама: че преди официално да е номинирана, нищо не може да се смята за сигурно. Може би точно заради това тя все още се въздържа да обяви кандидатурата си официално.

 
 
Коментарите са изключени за Хилари и конкурентите