Хепатит Е задава въпроси при кръвопреливане

| от |

Един на всеки близо 3000 кръводарители в Англия е носител на вируса на хепатит Е, който може да доведе до заболяване на черния дроб. Данните от това проучване повдигат въпроса дали той трябва да се търси при всяко кръводаряване в Европа.

Изследването е публикувано в понеделник в медицинското списание „Лансет“ (The Lancet), по повод на Световния ден за борба с хепатита. То е систематичен анализ на кръводаряването и показва, че 79 донора от 225 000 са били заразени с вариация на вируса HEV от трети генотип, преобладаващ в развитите страни.

Хепатит E може да се прихване от заразени животни (при фермери, ветеринарни лекари …), чрез храната, чрез консумацията на свинско или дивечово месо (дива свиня, елен …) заразено и недобре приготвено, както и от замърсена вода (фекално-орален път, главно в развиващите се страни), и при преливане на кръв. Възможно е и предаване от майка на дете по време на бременността.

Вирусът се предава до 18 от 43 пациенти (42%) чрез преливане на кръвни продукти, реагирали положително на теста, съобщават авторите.

Д-р Ричард Тедър от службата за борба с вирусите, предавани по кръвен път към общественото здравеопазване в Англия (Blood Borne Virus Unit at Public Health England) и колегите му смятат, че има между „80 хил. и 100 хил.“ заразявания годишно с вируса на хепатит E в Англия. Подобна честота се открива и в Швеция и Германия, което предполага, че вирусът е широко разпространен на европейския континент, отбелязват те.

Повечето хора се възстановяват без лечение. Но вирусът може да бъде опасен, особено за бременни жени и пациенти с отслабена имунна система (пациенти с рак, получаващи стероиди и химиотерапия, или с трансплантации …), които могат да развият сериозно чернодробно увреждане.

Според проучването рискът все още е нисък. Ето защо, според неговите автори, „няма никаква спешна нужда от скрининг при кръводаряванията“.

Това е „изненадващо“ заключение за проф. Жан – Мишел Павлоцки, специалист по вирусен хепатит (болница „Анри Мондор“ в Париж, Франция). „Систематично изследване на дарената кръв за хепатит Е следва да се прилага в области, където вирусът е ендемичен, включително Европейския съюз“, казва той пред АФП.

За да се намалят разходите „скринингът може да се извърши за всяка партида, групирала няколко дарявания. Ако партидата дава положителен резултат, тогава ще можем да тестваме донорите, за да открием кой носи вируса“.

В световен мащаб броят на заразяванията с вируса (HEV) се изчисляват на 20 милиона годишно, а острите случаи на хепатит Е са повече от 3 милиона. 56 хиляди са със смъртен изход, според Световната здравна организация (СЗО).

Китай произведе и лицензира ваксина срещу хепатит Е, която обаче не е на разположение навсякъде по света. При липса на по-специфично лечение специалистите използват рибавирин, антивирусен медикамент, използван при други инфекции. /АФП

 
 
Коментарите са изключени за Хепатит Е задава въпроси при кръвопреливане