Хавайска обсерватория е регистрирала едно от най-мощните изригвания на вулкан в историята на Слънчевата система

| от |

Обсерваторията „Джемини“, разположена на Хавайските острови, публикува завладяващи снимки на серия от вулканични изригвания, регистрирани на спътника на Юпитер – Йо. Най-мощното от тях е станало на 29 август 2013 година. То е било предшествано от серия по-малки, продължили няколко седмици, съобщи в. „Дейли мейл“. Учените предполагат, че това е било едно от най-силните вулканични изригвания в цялата история на Слънчевата система.

Първите големи изригвания са били наблюдавани в южното полукълбо на Йо на 15 август 2013 г. Д-р Имке да Патер от Калифорнийския университет в Бъркли е видяла две изригвания с помощта на 10-метровия телескоп „Кек II“. Според изчисленията на учени това на патера /плитък кратер/ Рарог, наречен на славянско огнено божество, е изхвърлило потоци лава на площ от 130 кв. км. и дебелина 10 метра. Патера Хено, кръстен на ирокезко божество на гръмотевиците и мълниите, е изхвърлил потоци лава на площ от 310 кв. км. Най-яркото и голямо изригване е било регистрирано на 29 август с помощта на телескопа „Джемини Норт“ на Хаваите и инфрачервения спектрометър на НАСА SpeX, разположен близо до върха Мауна Кеа на едноименния хавайски остров. Според изчисленията на американските учени изригването на Йо е било 10 000 пъти по-мощно от това на вулкана Ейяфятлайокутл през 2010 година – енергията му е била около 20 теравата. Получените за 2013 година данни показват, че изригванията на вулкани на Йо може да стават по-често, а не по един път на две години, както се е мислило досега.

С БТА

 
 
Коментарите са изключени за Хавайска обсерватория е регистрирала едно от най-мощните изригвания на вулкан в историята на Слънчевата система