Гривни с микрочипове ще служат като ключ и портфейл

| от |

В Япония в близко бъдеще ще е възможно със специална гривна с микрочипове да се взима метро, да се плаща в магазина, да се отключва входната врата или хотелската стая, да се затвори гардеробна клетка на гара или на летище, предаде АФП.

Японският гигант в областта на електрониката „Сони“ обяви, че много предприятия искат от тях да смалят още безконтактния си микрочип „Фелика“, за да може той да бъде интегриран в електронни аксесоари като часовници или гривни. „Фелика“ е името на полупроводника, който в Япония се използва в картите за транспорт за всички влакове и линии на метрото, картите за членство и електронните портфейли на магазините, в картите за отключване на хотелските врати, в мобилните телефони, които обединяват всички тези функции. Достатъчно е картата или телефонът да се доближат до терминала с четящото устройство в магазина или метрото, за да бъде регистрирана сделка и съответната сума да бъде отчетена от сметката.

Пионер в тази област е картата „Суика“ на компанията Джей Ар, която обхваща цялата столица. Тази година тя навършва 10 години, като вече е имала над 45 милиона ползватели. В Токио нея или еквивалента й „Пасмо“, издаван от други компании, използват 9 от 10 души. Електронните портфейли, които в Япония са много популярни, използват микрочипа „Фелика“.В Япония в близко бъдеще ще е възможно със специална гривна с микрочипове да се взима метро, да се плаща в магазина, да се отключва входната врата или хотелската стая, да се затвори гардеробна клетка на гара или на летище, предаде АФП. Японският гигант в областта на електрониката „Сони“ обяви, че много предприятия искат от тях да смалят още безконтактния си микрочип „Фелика“, за да може той да бъде интегриран в електронни аксесоари като часовници или гривни. „Фелика“ е името на полупроводника, който в Япония се използва в картите за транспорт за всички влакове и линии на метрото, картите за членство и електронните портфейли на магазините, в картите за отключване на хотелските врати, в мобилните телефони, които обединяват всички тези функции. Достатъчно е картата или телефонът да се доближат до терминала счетящото устройство в магазина или метрото, за да бъде регистрирана сделка и съответната сума да бъде отчетена от сметката.

Пионер в тази област е картата „Суика“ на компанията Джей Ар, която обхваща цялата столица. Тази година тя навършва 10 години, като вече е имала над 45 милиона ползватели. В Токио нея
или еквивалента й „Пасмо“, издаван от други компании, използват 9 от 10 души. Електронните портфейли, които в Япония са много популярни, използват микрочипа „Фелика“.

С БТА

 
 
Коментарите са изключени за Гривни с микрочипове ще служат като ключ и портфейл