Григор Димитров загуби от Новак Джокович в епична битка

1

Григор Димитров приключи със страхотното си участие на Уимбълдън през тази година, след като загуби в много оспорван полуфинален мач от поставения под номер 1 Новак Джокович с 4-6, 6-3, 6-7(2), 6-7(7).

Джокович сервираше феноменално в първия сет, като започна със серия от 19 поредни вкарани първи сервиса. Лекотата, с която сърбинът взимаше своите подавания, постави под напрежение Димитров и той изигра много слаб пети гейм, в който допусна пробив на нула. Това бе достатъчно за Джокера, който взе първата част с 6-4 след 27 минути игра.

Българинът бе доста нестабилен на бекхенд и заради няколко поредни грешки от тази страна допусна пробив в началото на втория сет. Той имаше възможност да върне пробива още в следващия гейм, която не успя да реализира, но успя да стори това в шестия гейм за 3-3. Гришо влезе в серия и успя да постигне още един пробив, като с общо пет поредни гейма на своята сметка спечели сета с 6-3 и изравни резултата.

Българският тенисист продължи да бъде по-агресивния и инициативен от двамата и имаше шанс за пробив в седмия гейм на третата част, но Джокович го отрази. Двамата взимаха убедително подаванията си и стигнаха до тайбрек, в който обаче Димитров направи няколко непредизвикани грешки. Сърбинът от своя страна бе пределно концентриран и взе тайбрека със 7-2, за да се доближи на сет от победата.

Хасковлията не бе на върха на възможностите си и в началото на четвъртата част и допусна пробив в третия гейм. Димитров обаче отново показа характер и върна веднага пробива след поредица от добри отигравания. В следващия гейм българинът трябваше да отразява две точки за пробив и успя да го стори и да спечели подаването си след 4 поредни отлични сервиса. Гришо имаше един сетбол при 5-4, но неговият съперник го отрази с добър сервис в тялото, след което се стигна до тайбрек. В него Димитров пропусна три поредни сетбола, след което отрази един мачбол, но при втория Джокович успя да стигне до успеха и да се класира за финала на турнира, където ще срещне Роджър Федерер или Милош Раонич.

С достигането си до полуфиналите на Уимбълдън Димитров си осигури 440 000 паунда от наградния фонд, както и 720 точки за световната ранглиста. От понеделник той ще запише поредното страхотно постижение в своята кариера, като влезе в топ 10 на света. Гришо дори ще измести Анди Мъри и от понеделник ще бъде номер 9 в ранглистата.

Първата ни ракета тръгна на Уимбълдън с чиста победа над Райън Харисън от САЩ със 7-6, 6-3, 6-2, последва нова в три сета над младия австралиец Люк Савил 6-3, 6-2, 6-4, много труден успех над украинеца Александър Долгополов с 6-7, 6-4, 2-6, 6-4, 6-1 и сравнително лесен над Леонардо Майер от Аржентина с 6-4, 7-6(6), 6-2. На четвъртфиналите той разби местния фаворит и миналогодишен шампион Анди Мъри с 6-1, 7-6, 6-2.
От понеделник Григор Димитров ще направи дебют в Топ 10, като ще се настани на девето място в ранглистата.