Градовете се превръщат в села

| от |

Брайън Чески, съоснователят и изпълнителният директор на Airbnb, онлайн пазар за хора, които споделят и отдават под наем жилището си, има теория за това как живеенето в град се е променило през последните няколко века.


1

Теорията започва от прединдустриалните градове, минава през машинната епоха и стига до градовете, в които Airbnb днес процъфтява.

“Градовете били всъщност села, а всеки е бил предприемач”, споделя той на фестивала за идеи в Аспен. “Човек или е бил фермер, или е работил в града като ковач, или е имал някакъв вид търговия. А след това идва индустриалната революция. След това идва втората световна война и изведнъж градовете започват да се умножават и започваме да нямаме доверие на съседите си”.

Сега той твърди, че доверието се връща, благодарение на технологиите. Именно то мотивира милиони хора от десетки хиляди градове по целия свят да резервират място при непознати чрез услугата му. Други услуги, за които помага са автомобилните – Uber, Lyft.

“Интернет навлиза в квартала ви. Това означава, че всеки може да се превърне в микро-предприемач. Всеки може да си изгради репутация и да предлага стоки и услуги”.

2

“Смятам, че на най-базовото ниво се завръщаме към селото и че градовете отново ще се превърнат в общности”, добавя Чески. “Не казвам, че в момента не са, но мисля че всичко ще се смали – няма да има големи вериги ресторанти а малки, местни такива”.

Чески се надява това да ни накара да се замислим над странният начин, по който разпределяме доверието си – имаме безкрайно доверие на хората, стига да ги познаваме. Ще им се доверим много повече от колкото на някоя корпорация или правителство. Ако не ги познаваме обаче, им нямаме никакво. Защо?

За Чески обаче, все пак е логично да набляга над това – предлага именно такъв ти услуга. Особено когато в момента в някои градове като Ню Йорк, например се чудят как да регулират подобен тип услуги.

Най-интересното в случая на теорията на Чески е, че тя се появява именно във времена в които урбанизацията просперира – над 50% от световното население живее в градове. Неговият феномен обаче все пак се отнася за западните страни.

Градовете може и да се смаляват в някои отношения, но ерата на гигантски, масово произвеждани метрополиси е далеч от своя край.

По theatlantic.com

 
 
Коментарите са изключени за Градовете се превръщат в села