Големите сензации в историята на ФА Къп

| от |

Футболистите на Суонзи, които през уикенда елиминираха Юнайтед в третия кръг на ФА Къп не са нито първите и със сигурност няма да бъде последните, които шокират големите отбори. Това най-старото футболно състезание и е голяма мотивация за малки отбори.
1

Манчестър Юнайтед продължи с кошмарното си представяне през 2014 г. „Червените дяволи“ отстъпиха с 1:2 като гост на Съндърланд в първия полуфинал на турнира „Кепитъл Уан Къп“ (Купата на Лигата). Загубата дойде броени дни след отпадането на тима от турнира за ФА Къп, след като през уикенда отстъпи с 1:2 пред Суонзи. В първия ден от Новата година пък Юнайтед загуби с 1:2 от Тотнъм на „Олд Трафорд“.

ФК Рексъм – Арсенал – 1992

1

Като актуални шампиони във Висшата лига, никой не ни подозира, че футболистите на Арсенал може да има някакъв проблем с аутсайдерите от четвъртата лига в Уелс за които това е чест да играе срещу „артилеристите“. Но лидерската роля на Арсенал се оказва минус. Арсенал водят 20 минути преди края, за да се стигне до пряк свободен удар Мики Томас изравнява, а Стив Уоткин вкарва гола за победата.

A.F.C. Bournemouth – Манчестър Юнайтед – 1984

3

Съставът на Юнайтед, като настоящ носител на ФА Къп е изправен пред огромен срам, опитвайки се да защити трофея си. Задачата в третия кръг изглежда, че ще бъде лесна тренировка, защото пред себе си имат A.F.C. Bournemouth . Но водени от младия 37 годишен стратег Хари Реднап те изхвърлят английския гранд от купата след 2:0, а феновете на Юнайтед от гняв се опитват да нахлуят на терена.

Hereford United Newcastle United 2:1 – 1972

2

Малкият клуб, който играе на стадион пред 6000 зрители и днес е част от шестата лига, апрез 1972 г. за тях това е най-големият успех в историята им. Те правят двойна изненада, защото на първия двубой при гостуването на Нюкасъл правят равенство 2:2. И въпреки че реваншът Нюкясъл е смятан за абсолютен фаворит, на блатистият терен по-добри са домакините. След гола на Нюкасъл те успяват да изравнят, а в продълженията шокират противника с 2:1, след което феновете на домакините нахлуват на терена.

Wimbledon- Liverpool 1-0 – 1988
2

Най-силният клуб през 80-те години в Англия, Ливърпул е абсолютен фаворит за спечелването на ФА Къп. Но на финала се срещат с „​​лудото дружество“, което постига най-голямата изненада в историята на най-старото футболно състезание. Гостите са първият екип, който е успял да спечели ФА Къп след дузпи.

Барнзли – Челси 2008

3

Карвальо, Тери, Балак, Малуда, Есиен са част от този силен състав на „сините“, които не успяват да се противопоставят на втородивизионния Барнзли, който само с един гол елиминира милионерите на Абрамович. Голът вкара Кайоде с който го отведе своя отбор в полуфинал. Последното класиране на Барнзли в тази фаза на ФА Къп е през далечната 1912 година.