Гневът на турските стадиони

| от |

Първо интернет, след това правосъдието, а сега и стадионите – борбата за власт в турското общество не се спира пред нищо. Правителството иска да контролира всичко, включително и спорта, но среща гнева на феновете, предава Дойче веле.

galatasaray

„Таксим е навсякъде, съпротивата е навсякъде!“, „Народът ще накара управляващата партия да плати!“, гласят призивите. Но този път те не тръгват от парка Гези в Истанбул, а от стадионите. Наскоро в квартала на Фенербахче- Кадъкьой се събраха десетки хиляди хора, за да протестират срещу осъждането на президента на футболния клуб Азиз Йълдъръм, основна фигура в най-големия корупционен скандал в историята на турския спорт. В протеста се включиха дори и поддръжниците на противникови отбори.

Потенциалът на феновете

„Обвиненията са неоснователни – съдебните присъди са нечестни. Всеки турчин, който има чувство за справедливост, трябва да се присъедини към феновете на „Фенербахче“, заяви един от демонстрантите. Друг пояснява, че те протестират не само заради бъдещето на Фенербахче, но и заради бъдещето на цяла Турция.

Президентът Йълдъръм едва ли е невинен. Въпреки това първоначално наложената му от прокуратурата присъда от 147 години бе приета за абсурдна дори и от най-големите му врагове. Но и смекченият ѝ впоследствие вариант доказва недвусмислено следното: борбата за власт в Турция вече е обхванала и стадионите.

„Фенербахче е най-големият спортен клуб в Турция с огромен брой фенове – а това съдържа и съответен потенциал“, казва журналистът Митхат Сьозмен, който редовно пише за обвързаностите между футбола и политиката. Но потенциалът на милионите фенове може лесно да се превърне в заплаха за управляващите в страната: под името „Истанбул Юнайтед“ десетки хиляди фенове на големите клубове се насочиха по време на протестите в Гези към площад Таксим, настоявайки за оставката на правителството.

След вестниците и телевизията идва ред на футбола

„Те бяха най-добре организираната група, тъй като разполагат със съответен опит. А и са в състояние наистина да мобилизират масите – даже в по-голяма степен от политическите групировки. Това поражда опасения у правителството, поради което то търси начини да ги обезсили“, обяснява Митхат Сьозен.

Основото, на което се разчита в това отношение, са все по-строгите закони за стадионите. Така например всеки, който си купи билет за турската Висша лига, трябва да декларира, че не участва в „обществени, политически и идеологически акции“. А за спазването на тези уверения се следи със специални контролни камери. Онези, които въпреки това отправят политически призиви, са застрашени от няколко месеца затвор.

„Отскоро има полицейски патрули и на самите стадиони. След последния мач на Фенербахче те задържаха деветима от феновете. Правителството прави всичко възможно, за да потисне опозицията, която расте по стадионите“, посочва Митхат Сьозен.

Ердоган иска пълен контрол, възмущават се феновете на Фенербахче, които демострират срещу осъждането на президента на футболния клуб Азиз Йълдъръм. Неговото място предстои да бъде заето от човек, който е верен на правителството – както критичните журналисти предполагат отдавна. „Те искат да покорят Фенербахче, защото това е последната крепост, която още не са обсебили. Така както сложиха ръка на вестниците и телевизията, искат да подчинят сега и футбола“, отбелязва Митхат Сьозен.

 
 
Коментарите са изключени за Гневът на турските стадиони